Žatec a krajinu žateckého chmele navštívil hodnotitel z Mezinárodní rady památek a sídel

Hedvika Mašková 2021-09-22 11:53:00

Žatec patří mezi lokality, které se snaží zapsat své kulturní bohatství na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO. Žatecko přináší jedinečné svědectví o tradici pěstování chmele a jeho zpracování ve venkovských a městských stavbách. Letos byl zahájen komplexní hodnotící proces, jehož výsledek bude znám s největší pravděpodobností v létě roku 2022. V týdnu od 31. srpna navštívil Žatec a krajinu žateckého chmele hodnotitel Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS) Helmut Albrecht. Jeho úkolem bylo ověřit a na vlastní oči vidět vše, co obsahuje nominační dokumentace a management plán.

,,Po příjezdu byl hodnotitel uvítán na radnici členy Steering Group a spolkem Chmelobrana Žatec. Celý následující den jsme strávili s panem profesorem prohlídkou komponenty jedna (Žatecká chmelařská oblast) z nominovaného statku, a to ve Stekníku, kde si prohlédl klasický způsob zpracování chmele, na statku chmelařského institutu viděl práci ve chmelnici, česání i sušení chmele. Jako zážitek nechyběl oběd z ešusu, tak jako to mají česáči chmele. Dále navštívil zámek, prohlédl si stavby spojené s historií chmele a také blízké Trnovany,“ sdělil našim novinám site manager pro koordinaci a přípravu vstupu města do UNESCO a zároveň žatecký místostarosta Jaroslav Špička.

Třetí den byl věnovaný městské komponentě skládající se z městské památkové rezervace Žatec, kde se množství měšťanských domů v centru pyšní doklady suše-ní chmele na půdách, ať už střešními otvory nebo specifickými krovy a půdami. Zpracovatelský boom chmele pak zastupuje Chmelařské předměstí, chráněné jako městská památková zóna s chmelařskými sklady, sirnými komorami, komíny a vilami chmelařských podnikatelů.

,,Při pochůzkách městem nechyběla návštěva Chmelařského muzea, Chrámu Chmele a Piva, známkovny chmele, synagogy, Mederova domu a Žateckého pivo-varu. Jedním z dnů byla také odpolední diskuse s veřejností ve staré papírně. Čtvrteční a páteční den byl věnován pře-vážně prací u stolu, probíhaly prezentace a diskuse o budoucnosti nominovaného statku, rozvojových projektech nebo zkoumáním územního plánu. Při rozlučkovém večeru jsme zhodnotili celý pracovní týden a rozloučili jsme se. Sobotní den měl pan profesor volnočasový, prohlédl si různá místa a akce v rámci Dočesné jinak,“ doplnil Jaroslav Špička.

Město Žatec a památky spojené se zpracováním chmele byly již v roce 2007 za-psány na takzvaném Indikativní seznam ČR, který shromažďuje potenciální uchazeče na zápis na Seznam světového dědictví (UNESCO). V roce 2015 – 2016 se na tomto tzv. čekatelském (indikativním) seznamu uvolnilo první místo pro Žatec a následně začalo zpracování nominace Žatec – město chmele. Tato nominace byla Centrem světového dědictví uznána jako jedinečná připomínka chmelařského dědictví, která na Seznamu UNESCO zatím není zastoupena, nicméně byla ČR vrácena zpět k přepracování, aby se v nominaci odrazil celý příběh chmele, nejen jeho zpracování, ale i pěstování v krajině obklopující Žatec. V roce 2019 proběhlo proto několik expertních misí a porad, kdy se jednalo o vymezení hranice nominovaného statku, tak aby odrážel i krajinný kontext s chmelnicemi. Výsledkem bylo vytvoření krajinné komponenty, která vyvažuje městské zpracovatelské prostředí, krajinná komponenta se nachází na Steknicku a je reprezentovaná chmelnicemi, na kterých hospodaří Chmelařský institut. V minulém roce probíhalo intenzivní zpracování doku-mentace včetně překladu do angličtiny a dne 18. ledna tohoto roku byla nominace podepsána ministrem kultury a odeslána Centru světového dědictví. Výsledek a doporučení k zápisu na Seznam světového dědictví bude znám v létě roku 2022. 

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video