Nebudete během voleb doma? Ve středu máte poslední možnost žádat o voličský průkaz

Lucie Steklá 2021-10-06 10:26:32

Pokud chcete volit v místě, kde nemáte trvalý pobyt, musíte mít voličský průkaz. Pokud ho nemáte, musíte k volbám na určeném místě a v konkrétní volební místnosti. Oznámení o místě konání voleb umístily jednotlivé obecní úřady na své úřední desce. ,,Voličský průkaz vydává obecní úřad v místě vašeho trvalého pobytu. Lze o něj požádat třemi způsoby, poslední možností je středa před volbami, tedy osobně do 6. října do 16 hodin. ,,Vyzvednout si ho můžete osobně nebo vám jej úřad může někam poslat,“ uvádí volební zákon.


Pro vydání průkazu není žádný oficiální formulář. V dokumentu by se mělo objevit vaše jméno, datum narození, trvalá adresa a váš telefon nebo e-mail. Nezapomeňte také napsat, zda si voličský průkaz vyzvednete nebo ho chcete zaslat. Máte-li voličský průkaz, musíte ho spolu s dokladem totožnosti odevzdat komisi ve volební místnosti. Následně od ní obdržíte hlasovací lístky pro volební kraj, ve kterém se nacházíte, a také úřední obálku. Pokud voličský průkaz ztratíte, nemůžete hlasovat. Úřad duplikát ne-vydává.

Budete-li v dny voleb v zahraničí, můžete volit pouze na zastupitelském úřadě. Je ovšem nutné dodržet určitý postup, který je jiný u pobytu dlouhodobého a krátkodobého.

A co všechno si s sebou vzít k volbám? Do-klad totožnosti, sadu svých hlasovacích lístků, které dostanete do schránky, pokud ji nemáte, obdržíte ji od okrskové komise přímo ve volební místnosti.

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží, hlasování nás čeká již tento víkend, resp. v pátek 8. a v sobotu 9. října. První den jsou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin, druhý den od 8 do 14 hodin. Lidé ve volbách rozhodnou o složení dolní komory Parlamentu. O hlasy voličů se letos utká celkem dvaadvacet uskupení a 5258 kandidátů (v ČR). Co všechno si s sebou k volbám vzít, na co si dát pozor?

Volit může každý svéprávný občan České republiky, který alespoň ve druhý den konání voleb dosáhl věku 18 let.

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video