Trafičku na Nádražních schodech obléhá lešení. Majitel chce stavbu vrátit do původního stavu

Hedvika Mašková 2021-10-13 10:40:00

Budete-li mít cestu ulicí Nádražní schody, zjistíte, že je ikonický hrázděný stánek obestavěn lešením. Stav nejmenší žatecké kulturní památky byl havarijní a bylo potřeba její chátrání, co nejdříve zastavit. Nový majitel Daniel Černý, který v Žatci vlastní i synagogu, se tedy před pár dny pustil do prvotních oprav.

,,Teď musíme nejprve odstranit střešní krytinu, abychom zjistili, jak vypadají dřevěné trámy pod ní. Částečně již vidíme, že je velká část degradovaná, shnilá. Bude tedy muset dojít k výměně. Samozřejmě trámy, co jsou zdravé, budeme jen ošetřovat a repasovat,“ vysvětlil první pracovní postupy na bývalém prodejním kiosku na Nádražních schodech Daniel Černý a doplnil: ,,Krytina se poté vrátí zpátky, aby stavba neztratila ducha své doby. Část tašek sice již dříve ze střechy popadala, ale nám se podařilo získat vel-mi podobnou krytinu stejné barvy.“

Je pravdou, že se na hrázděné stavbičce podepsal zub času a také nedostatečná péče předchozích majitelů. O to větší výzvou je pro Daniela Černého její záchrana. ,,Jsem z toho vždycky smutný, protože jsem starých domů opravil celou řadu. Vím, že domu stačí dát běžnou údržbu a péči a nikdy nedojde do tak špatného stavu. Je třeba si uvědomit, že vlastnit nemovitý majetek je velká zodpovědnost a je potřeba do něj nějaké peníze zpátky investovat,“ podotkl majitel nejmenší žatecké kulturní památky, jehož přáním je zachovat stavbu pro další generace.      

Co se týče využití historického prodejního stánku v budoucnosti, o něm není současný majitel zatím rozhodnut. ,,Ještě máme čas vymýšlet. Rád bych ale, aby bývalý kiosek ožíval při veřejných akcích, jako například naposledy při Žateckých dvorcích, kdy bylo možné nejenom nahlédnout dovnitř budovy, ale shlédnout instalaci dvou místních floristek,“ sdělil Daniel Černý, který chce stavbě vrátit co nejvíce původní ráz, aby nevypadala jako nově vystavený dům.

Práce jsou teprve na samém počátku. Majitel již jejich postup konzultuje a provádí s pokrývači, zedníky, truhláři i tesaři, kteří na stavbičce především naleznou využití. Drobná architektura totiž vyniká svým náročným architektonickým ztvárněním a řemeslným provedením, kterému dominuje řezbami bohatě zdobená hrázděná a krovová konstrukce.

Komentáře

Nabídky práce

Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


Koštice ředitel/ka ZŠ a MŠ

Obec Koštice vyhlašuje konkurz na místo ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Koštice. Uzavírka přihlášek 31.3.2023. Nástup 1.8.2023. Více info na stránkách obce a školy.
Tel.: 602680130
WWW: https://obeckostice.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video
Žatec: krmení kachen u řeky

V neděli 19. 2. vysvitlo sluníčko - rodiny s dětmi vyrazily k Ohři ke kačenkám :-)

Přehrát video