Trafičku na Nádražních schodech obléhá lešení. Majitel chce stavbu vrátit do původního stavu

Hedvika Mašková 2021-10-13 10:40:00

Budete-li mít cestu ulicí Nádražní schody, zjistíte, že je ikonický hrázděný stánek obestavěn lešením. Stav nejmenší žatecké kulturní památky byl havarijní a bylo potřeba její chátrání, co nejdříve zastavit. Nový majitel Daniel Černý, který v Žatci vlastní i synagogu, se tedy před pár dny pustil do prvotních oprav.

,,Teď musíme nejprve odstranit střešní krytinu, abychom zjistili, jak vypadají dřevěné trámy pod ní. Částečně již vidíme, že je velká část degradovaná, shnilá. Bude tedy muset dojít k výměně. Samozřejmě trámy, co jsou zdravé, budeme jen ošetřovat a repasovat,“ vysvětlil první pracovní postupy na bývalém prodejním kiosku na Nádražních schodech Daniel Černý a doplnil: ,,Krytina se poté vrátí zpátky, aby stavba neztratila ducha své doby. Část tašek sice již dříve ze střechy popadala, ale nám se podařilo získat vel-mi podobnou krytinu stejné barvy.“

Je pravdou, že se na hrázděné stavbičce podepsal zub času a také nedostatečná péče předchozích majitelů. O to větší výzvou je pro Daniela Černého její záchrana. ,,Jsem z toho vždycky smutný, protože jsem starých domů opravil celou řadu. Vím, že domu stačí dát běžnou údržbu a péči a nikdy nedojde do tak špatného stavu. Je třeba si uvědomit, že vlastnit nemovitý majetek je velká zodpovědnost a je potřeba do něj nějaké peníze zpátky investovat,“ podotkl majitel nejmenší žatecké kulturní památky, jehož přáním je zachovat stavbu pro další generace.      

Co se týče využití historického prodejního stánku v budoucnosti, o něm není současný majitel zatím rozhodnut. ,,Ještě máme čas vymýšlet. Rád bych ale, aby bývalý kiosek ožíval při veřejných akcích, jako například naposledy při Žateckých dvorcích, kdy bylo možné nejenom nahlédnout dovnitř budovy, ale shlédnout instalaci dvou místních floristek,“ sdělil Daniel Černý, který chce stavbě vrátit co nejvíce původní ráz, aby nevypadala jako nově vystavený dům.

Práce jsou teprve na samém počátku. Majitel již jejich postup konzultuje a provádí s pokrývači, zedníky, truhláři i tesaři, kteří na stavbičce především naleznou využití. Drobná architektura totiž vyniká svým náročným architektonickým ztvárněním a řemeslným provedením, kterému dominuje řezbami bohatě zdobená hrázděná a krovová konstrukce.

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video