Z kamene ,,se vyklubala“ zkamenělina stará 90 milionů let

Lucie Steklá 2022-01-27 11:51:00

Zkamenělinu starou desítky milionů let objevil v závěru loňského roku Jaromír Černovský se svým otcem v lese mezi obcemi Hřivice a Markvarec. ,,Minulý rok při bourání starého posedu u Hortrokle si syn všiml zvláštního kamene.


 Při bližším ohledání jsme předpokládali, že se jedná o zkamenělý kmen nějaké dřeviny a odvezli kámen domů,“ řekl otec nálezce Jaromír Černovský. Aby nálezci přesněji zjistili, co v lese našli, navštívili přednášku o paleontologických nálezech v okolí města Žatce. Tu v Žatci přednášel RNDr. Boris Ekrt, zástupce vedoucího paleontologického ústavu Národního muzea v Praze. Po přednášce si nález prohlédl a jednoznačně určil, že se jedná o zkamenělinu stromovité kapradiny rodu ,,tempskya“ o stáří 93 až 98 milionů let. Tempskya varians je vyhynulý rod stromových kapradin, který žil v období křídy.

Pseudokmenů, tedy propletených stonků mnoha jedinců, rodu Tempskya se podle Borise Ekrta našlo takto roztroušeně málo. Hojné jsou v lomu Pecínov u Nového Strašecí. ,,Ale jinak se jich po celé ČR našlo takto izolovaně asi jen dvacet. V tamní oblasti se našel úlomek u Kystry na Lounsku a jeden malý u Tuchořic. Tento je opravdu velký a dobře zachovaný,“ řekl B. Ekrt. 


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video