O přednášku o návratech Volyňáků byl velký zájem, výstava je k vidění jen do neděle

Lucie Steklá 2022-02-24 22:16:00

Přednáška Dagmar Martinkové zahájila výstavu Návraty volyňských Čechů v lounském muzeu. Přednášku sledoval zaplněný sál pro tuto příležitost určený a velký zájem příjemně překvapil i pracovníky muzea.

Dagmar Martinková ze Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel spolu se svou zástupkyní pro náš region Zuzanou Rychnovskou předala novou publikaci Na pozvání cara místostarostům Loun Milanu Rychtaříkovi a Vladimíru A. Honsovi. Spolupráce lounské radnice a sdružení byla domluvena již v září roku 2021, ale stejně jako v mnoha jiných případech, i zde zasáhly nařízení a omezení kvůli epidemii covidu a společné plány se tak zbrzdily o více než půl roku. „Lounští místostarostové spolu s D. Martinkovou předběžně rozvrhli přípravu interaktivní výstavy zacílenou na žáky a studenty základních a středních škol, která by měla proběhnout pravděpodobně v květnu či červnu tohoto roku v prostorách pavilonu na lounském výstavišti,“ uvedla lounská radnice.

Výstava přibližuje pouť českých emigrantů do Ruska od jejich příchodu v 19. století po jejich jednotlivé návraty do vlasti zapříčiněné různými událostmi, např. 1. a 2. světovou válkou či černobylskou katastrofou. Výstavu obohacuje soubor dokumentačních fotografií a osobních příběhů, jež líčí až neskutečné životní osudy našich krajanů v době druhé světové války či národnostních sporů na území současné Ukrajiny. To vše na pozadí dějin Ruska, poté Polska a nakonec bolševického Sovětského svazu. Výstava též zaznamenává aktivní zapojení volyňských Čechů v československých legiích v první světové válce a jejich hromadný vstup do 1. československého armádního sboru v době druhé světové války. Po republice výstava putuje již několik let a vždy se setká s velkým zájmem veřejnosti. V prostorách Oblastního muzea Louny je Výstava Návraty volyňských Čechů k vidění do neděle 27. února.

Zájem o zahájení výstavy o putování Volyňáků i přednášku Dagmar Martinkové byl v lounském muzeu velký. 

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video