O přednášku o návratech Volyňáků byl velký zájem, výstava je k vidění jen do neděle

Lucie Steklá 2022-02-24 22:16:00

Přednáška Dagmar Martinkové zahájila výstavu Návraty volyňských Čechů v lounském muzeu. Přednášku sledoval zaplněný sál pro tuto příležitost určený a velký zájem příjemně překvapil i pracovníky muzea.

Dagmar Martinková ze Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel spolu se svou zástupkyní pro náš region Zuzanou Rychnovskou předala novou publikaci Na pozvání cara místostarostům Loun Milanu Rychtaříkovi a Vladimíru A. Honsovi. Spolupráce lounské radnice a sdružení byla domluvena již v září roku 2021, ale stejně jako v mnoha jiných případech, i zde zasáhly nařízení a omezení kvůli epidemii covidu a společné plány se tak zbrzdily o více než půl roku. „Lounští místostarostové spolu s D. Martinkovou předběžně rozvrhli přípravu interaktivní výstavy zacílenou na žáky a studenty základních a středních škol, která by měla proběhnout pravděpodobně v květnu či červnu tohoto roku v prostorách pavilonu na lounském výstavišti,“ uvedla lounská radnice.

Výstava přibližuje pouť českých emigrantů do Ruska od jejich příchodu v 19. století po jejich jednotlivé návraty do vlasti zapříčiněné různými událostmi, např. 1. a 2. světovou válkou či černobylskou katastrofou. Výstavu obohacuje soubor dokumentačních fotografií a osobních příběhů, jež líčí až neskutečné životní osudy našich krajanů v době druhé světové války či národnostních sporů na území současné Ukrajiny. To vše na pozadí dějin Ruska, poté Polska a nakonec bolševického Sovětského svazu. Výstava též zaznamenává aktivní zapojení volyňských Čechů v československých legiích v první světové válce a jejich hromadný vstup do 1. československého armádního sboru v době druhé světové války. Po republice výstava putuje již několik let a vždy se setká s velkým zájmem veřejnosti. V prostorách Oblastního muzea Louny je Výstava Návraty volyňských Čechů k vidění do neděle 27. února.

Zájem o zahájení výstavy o putování Volyňáků i přednášku Dagmar Martinkové byl v lounském muzeu velký. 

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video