Pamětní deska připomíná Josefa Fouska

Redakce 2012-07-10 08:46:00

Louny – Slavnostní odhalení pamětní desky Josefa Fouska se uskutečnilo v pondělí 2. července v atriu Městského úřadu v Lounech. Tento bývalý starosta (1875 – 1942), rodák z Donína, byl v čele města hned dvakrát. Nejdříve byl zvolen starostou Loun v řádných volbách 1919, výkonu úřadu se ujal 1. října, ale pro závažné chyby byl nucen 19. dubna 1922 rezignovat. Podruhé se stal starostou po řádných volbách v září 1925, 8. listopadu 1926 bylo zastupitelstvo rozpuštěno, v čele správné komise byl ale Fousek stále jako její předseda až do voleb v roce 1927. 

Zde byl opět zvolen 5. dubna starostou, což se opakovalo i ve volbách v roce 1931 a 1938. Na nátlak protektorátních úřadů a pro zdravotní potíže pak ohlásil na podzim roku 1940 rezignaci. V roce 1942 byl Josef Fousek na udání zatčen gestapem a poté popraven. Spolu se starostou a jeho synem bylo v době heydrichiády zatčeno devět činovníků veslařského a tenisového klubu Ohře, plus okresní hejtman Podhajský. K prvním popravám došlo 10. června 1942, přesně v den, kdy došlo k vypálení středočeských Lidic. Na slavnostním odhalení desky přiblížil osobu Josefa Fouska Michal Pehr. Vzpomněl také, že v době starosty Josefa Fouska vyrostlo sebevědomé město Louny do krásy a hostilo Všeobecnou krajnou výstavu, již navštívil i prezident T. G. Masaryk. Před samotným odhalením pronesl projev i starosta města Radovan Šabata. Slavnost byla ukončena přátelským setkáním v obřadní síni města Loun.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video