Úvod   /   Zprávy   /   Proč nerostou houby?

Proč nerostou houby?

Jan Vnouček 2012-07-11 00:09:00

Kryry – Prší, je teplo, a pořád nerostou! Divila se v minulých dnech spousta houbařů, když se vracela domů z lesa s prázdným košíkem. „Houbovku si zatím dalo hodně málo lidí. Vláha přišla příliš pozdě, podhoubí za tu dobu vyschlo. Kdyby zapršelo tak před dvěma týdny, ještě byla šance, že se chytí, ale takhle si musíme počkat, až se vytvoří nové,“ vysvětluje kryrský mykolog a vášnivý houbař Kamil Kraus.

Podle něj houby nerostou, když je příliš sucho, větrno a panují nepříznivé klimatické podmínky, jako je denní vedro a noční chlad. I teď by se ale v lese měly dát najít  lesní houby jako jsou hřib žlutomasý a mochomůrka růžovka neboli masák. „Možná se objeví další vlna dubáků. První vlna byla slabá a měla rozpraskané kolobouky. Mohly by růst křemenáče. Naopak delší dobu na tvorbu podhoubí potřebuje hřib smrkový. Také se mohou objevit první klouzci, les určitě provoní holubinky – to je houba nezmar, která vydrží i velká sucha –  a začnou růst houby mimo les, jako jsou špičky do polévky a pečárky polní,“ prognózuje. „Alespoň podle mě by to tak mohlo být, ale platit to nemusí, protože mykologie je veliké dobrodružství,“ usmívá se. A navíc úrodu plodnic ohrožuje ještě jeden problém. „Kryrsko je jinak velmi dobrou mykologickou oblastí. Je tu ale větší hustota výborných houbařů než-li hub,“ krčí rameny Kraus.

 

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video