Nechranice: Rybáři nesmí lovit z loděk

Redakce 2022-08-09 14:17:07

Chomutovsko – Rybářský svaz omezí lov dravých ryb na Nechranicích. Rybářům se to nelíbí a sepsali petici.

Ústecká pobočka českého rybářského svazu schválila citelné omezení rybolovu na nechranické nádrži. „V minulém roce ÚN Nechranice čelila enormnímu rybářskému tlaku, především listopad až prosinec, a s tím je spojený extrémní nárůst úlovků candáta, okouna a štiky. Vyšší rybářský tlak očekáváme i v tomto roce,“ vysvětluje zavedení opatření svaz. A co se konkrétně nesmí? Od 15. října platí zákaz lovu ryb z plavidel na celém revíru Ohře 9 - ÚN Nechranice, toto opatření má trvat tři roky. Právě období říjen až prosinec je pro rybáře, kteří se vydávají na lov dravých ryb, nejvhodnější. Při lovu na nástražní rybku smí být použita pouze celá nástražní rybka, jejíž délka je minimálně 15 cm platí pro všechny druhy ryb, kromě těch, které mají stanovenou lovnou míru vyšší. Toto ustanovení platí i pro přechovávané nástražní rybky. Přisvojením si dvou kusů dravých ryb (štika, candát, sumec) denní lov končí. Dále svaz zakázal lov přívlačí, na umělou mušku a muškařením na nástrahy nedosahující délky 15 centimetrů.

Nově také bude na Nechranicích fungovat profesionální rybářská stráž, která bude kontrolovat rybáře. Jak ale svaz argumentuje, samotná kontrola velké plochy Nechranic je velmi obtížná, či skoro nemožná.

Důvodem pro opatření je velký pokles populace candátů. Svaz se obává, že by mohla nastat stejná situace jako před patnácti lety, kdy po skokovém nárůstu úlovků candáta výrazně ubyla jeho populace a nádrž se musela intenzivně zarybňovat. Vysoké úlovky candáta registrují rybáři i teď.

Místní komunita rybářů omezení nese s nelibostí. Jde o zásah do vrcholné sezóny lovu dravých ryb. Nechranice prosluly slušnými úlovky a hojností candáta

i ostatních druhů dravých ryb. Jsou navíc hlavním revírem všech rybářů z podhůří Krušných hor a Poohří, kteří těžko budou hledat podobný revír v blízkém okolí. Proto sepsali petici. „Rozhodnutím se jakožto řádní členové Svazu cítíme poškozeni a vnímáme tuto situaci jako citelný zásah do našich práv. Souhlasíme se zavedením omezení pro ochranu populace candáta tím, že dojde k omezení velikosti živé i umělé nástrahy nad 15 centimetrů. Takovéto opatření je dostačující k tomu, aby se ochrana candáta zvýšila a nemusel být nařizován plošný zákaz lovu ryb z lodě,“ píše se mimo jiné v petici.

Rybářský svaz petici obdržel a podrobně se k ní vyjádřil. Zákaz lovu z lodí, který není v českých vodách obvyklý, bude platit navzdory protestům. „Po dvou až třech letech platnosti uvedených opatření předpokládáme jejich revizi a případné zmírnění dle aktuálního stavu úlovků a populace dravých ryb v revíru,“ uvádí rybářský svaz.

Na přehradě se rozjely i kontroly. Výsledkem jedné víkendové intenzivní kontroly ze strany rybářské stráže byly dvě zadržené povolenky a jeden pytlák. Důvodem zadržení povolenek byl lov na menší než povolenou nástrahu (rybky pouze kolem 10 centimetrů), a nesrovnalosti v dokumentech (neplatné doklady). Dále se stráž zaměřila na pořádek na lovných místech a vzdálenost od prutů, což se s klesající hladinou začíná jevit jako stále větší problém.

Foto: Rybářský svaz ÚK 

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Veterina Podměstí - podkova pro štěstí

Slavnostní otevření Veteriny Podměstí 5. 11. 2023 a podkova pro štěstí jako dárek MVDr. Ivaně Kafka Kocinové.

Přehrát video
Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video