„Alzheimer centrum” nechceme, zní z kadaňského sídliště

Redakce 2022-11-16 08:08:00

Kadaň – Přestavba budovy Labyrintu (nebo dříve Merkuru) na sídlišti C v Kadani vyvolává emoce. Místní se bojí, že přijdou o oblíbené obchody, některým se nelíbí, že budou mít v blízkosti „Alzheimer centrum“, jak se budoucímu zařízení mezi lidmi přezdívá.

Debaty kolem osudu budovy občanské vybavenosti uprostřed sídliště se vedou dlouho. Dříve v budově fungovala hospoda, na kterou si místní stěžovali kvůli častému hluku. „Provozovatel se s námi odmítal bavit a nějak to řešit,“ říká starosta Kadaně Jan Losenický. Hospoda následně zkrachovala a majitel objektu, Jednota, hledal kupce. Toho se chytlo město a po jednáních budovu koupilo za šestnáct milionů korun.

Tehdejší starosta Kadaně Jiří Kulhánek avizoval, že v Labyrintu vznikne dům pro seniory se zvláštním režimem. Stručně popsáno se jedná o zařízení, ve kterém žijí staří lidé, kteří se potýkají s nějakou duševní poruchou, a proto potřebují náročnější péči. „Nic takového v Kadani nemáme a naši senioři jsou umístěni v různých zařízeních po kraji,“ uváděl tehdy Kulhánek s tím, že takových lidí bude dále přibývat.

Nové vedení radnice v záměru pokračuje. To vyvolává protesty u některých obyvatel sídliště. V Labyrintu totiž sídlí oblíbené prodejny - večerka, zastavárna s výdejnou balíků či drogerie. A kvůli záměru města se musí obchody vystěhovat. Místní proto podepisují petici, aby město od záměru ustoupilo. Vedení města se už několikrát s obyvateli „Céčka“ sešlo. „O tom, že se existuje petice, víme, zaznělo to i na zastupitelstvu. Zatím jsme její obsah neviděli, tak přesně nevíme, co v ní je. Má to ale být nesouhlas se zřízením domu se zvláštním režimem,“ uvedl minulý týden starosta Kadaně Jan Losenický.

Dodává, že radnice ze záměru ustupovat nechce. „Situaci řešíme. Nájemcům budovy jsme sehnali a nabídli prostory, které jsou do padesáti metrů vzdušnou čarou od nynějšího místa. Takže obchody zůstanou na sídlišti,“ vysvětluje. Domov se zvláštním režimem totiž využije celou budovu včetně zahrady.

Do přestavby, která by vyšla zhruba na sto milionů korun, se město pustí pouze tehdy, když se podaří získat dotaci. Zařízení by provozovala současná městská organizace, která má na starosti domov pro seniory. V domově by mělo být něco přes třicet lůžek. Domov se zvláštním režimem funguje například U Dubu v Jirkově nebo v centru Žatce. (rod)

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video