Krajský radní Jiří Kulhánek: I mentálně postižení mají právo žít mezi námi

2023-02-09 12:21:00

Za minulého režimu, myšleno v tzv. rozvinutém socialismu, existovaly vize o dokonalém pracujícím a uvědomělém člověku. Do takto připravované společnosti zdravotně a mentálně hendikepovaní lidé moc nezapadali. A tak se režim snažil, pokud to bylo možné, tyto umísťovat do odlehlejších krajin naší země. Proto máme například v okrese Chomutov rozsáhlou síť domovů umístěnu v Krušných horách (Vejprty, Kovářská a dříve, než vyhořel v listopadu 1984, i Měděnec). Oblíbenou destinací byl i Šluknovský výběžek, kde byste našich ústavů napočítali ještě mnohem více.

Dnes snad už všichni víme, že i mentálně postižený člověk je lidská bytost se svými každodenními radostmi i starostmi, jako kdokoliv jiný. Nikdo z nich si svůj úděl nevybral dobrovolně a naše role je jim pomoci k co možná nejoptimálnějšímu způsobu života, jaký zažívá běžná populace. To v praxi znamená postupně zastaralé ústavy změnit do podoby běžného bydlení se sociální pomocí. A u těch, kterým to jejich zdravotní stav dovolí, zajistit bydlení v běžných bytech ve městech s odpovídající prací nejen v chráněných dílnách.
Dobrým příkladem budiž vila na rohu Poštovní ulice v Kadani (viz obr.), kterou Ústecký kraj koupil a zřídil zde v centru města chráněné bydlení pro mentálně postižené klienty kadaňského ústavu. Ti zde bydlí už dva roky, zapojili se do běžného života s podporou sociálních pracovníků a zažívají konečně normální běžný život mimo zdi ústavu, kde žili do nedávna.
Obdobně kraj připravuje v Kadani investici do domu na náměstí, kde se ještě nedávno připravovala děvčata na povolání kadeřnice. Zde vzniknou další prostory pro bydlení, ale i chráněná dílna včetně prodejny výrobků našich klientů. I tyto postupné kroky pomohou pochopit běžné populaci, že mentální postižení neznamená automaticky vyřazení z běžného života. Ano, pomozme jim žít mezi námi.
Jiří Kulhánek, náměstek hejtmana pro věci sociální

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video