Baptisté si staví multifunkční církevní objekt. Architektura stavby má vytvářet dojem archy

Hedvika Mašková 2023-02-21 13:00:00

Baptistické společenství má v našem městě velmi silnou základnu. Sídlo sboru v ulici Lva Tolstého je už pro jejich pravidelná shromáždění a další aktivity nedostatečné. Z kapacitních důvodů se proto při větších bohoslužbách musí scházet v prostorech střední zemědělské školy. V blízké budoucnosti se však baptistické rodiny ze Žatce dočkají důstojnějšího zázemí. V ulici Klostermannova, nedaleko sídla společnosti SČVK, totiž v minulých dnech odstartovala stavba nové modlitebny.

,,Vše začalo v roce 2015, kdy jsme koupili pozemek. 23. ledna započala stavba, která je rozdělená na několik etap. V létě tohoto roku by měla být dokončena první z nich – hrubá stavba,“ vysvětlil našim novinám kazatel sboru Bratrské jednoty baptistů v Žatci Jaroslav Hrůza a dodal: ,,Investorem stavby je Sbor Bratrské jednoty baptistů jako právnická osoba nedotovaná státem. Peníze se podařilo sehnat od našich členů a jejich přátel. Situace posledních let nebyla jednoduchá a současná inflace nás přesvědčila, že je potřeba se stavbou začít. Nemáme ještě všechny peníze na úplné dokončení stavby, ale věříme, že to s Boží pomocí dokážeme.“

Budova, kterou navrhla žatecká firma DESIGNPROJEKT Břetislava Sedláčka, bude dle slov kazatele Jaroslava Hrůzy multifunkčním církevním objektem. Uvnitř se bude nacházet velký sál až pro 130 lidí, malý sál pro aktivity mládeže, kuchyň, knihovna, křestní bazén a další zázemí. Venkovní prostor je pak vyhraněn pro dostatečně velké parkoviště, jelikož stavba dokáže najednou pojmout až dvě stě lidí.

,,Jedná se o stavbu většího rozměru, která by se společně s parkovištěm nikam do centra nebo jeho blízkosti nevešla. Architektura budovy by měla vytvářet dojem archy jako záchranného prostředku. Bude určena nejen našemu sboru, ale také veřejnost,“ podotkl Jaroslav Hrůza a popsal, jakým směrem se bude v dalších dnech stavba ubírat: ,,V tomto týdnu se začne s betonováním základu a základové desky. V současnosti je na staveniště zákaz vstupu a je monitorován kamerovým systémem. Snažíme se lidem ze sousedství vyjít vstříc, abychom je stavbou nezatěžovali. Až se trochu rozjede, chceme ji společně představit městu a také veřejnosti.“

Sbor Bratrské jednoty baptistů v Žatci vznikl v roce 1947 po reemigraci Čechů z Polska a Volyně. Reemigranti se usadili zpočátku především na venkově a pracovali v zemědělství. Byli mezi nimi i baptisté. Do vlasti předků se přistěhoval i kazatel českého baptistického sboru v Mirotíně (dnešní Ukrajina) Vladislav Mareš a navázal kontakty s přesídlenými baptistickými rodinami v širokém okolí Žatce. Bohoslužebná shromáždění se konala na celé řadě míst. Postupně se však centrem sboru stal Žatec. Po roce 1990 se pak do České republiky začaly postupně stěhovat české rodiny ze Svaté Heleny v Rumunsku. Mezi nimi jsou i baptistické rodiny, které se přistěhovaly do Žatce a okolí. Toto stěhování zřejmě ještě není ukončeno.        Foto: DESIGNPROJEKT Žatec

Komentáře

Nabídky práce

DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz


ÚČETNÍ - paveldvorsky.cz s.r.o. Žatec

Přijmeme účetní, praxe 5 a více let, nástupní plat 30.000 - 38.000 Kč. Benefity: penzijní připojištění, služební telefonní číslo, stravenkový paušál, možnost práce na home-office.
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský Ph.D.
Tel.: 415210415
WWW: https://paveldvorsky.cz/
E-mail: info@paveldvorsky.cz


ZÁSTUP DO RECEPCE, PRÁDELNY - Domov pro seniory v Žatci

Práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, vhodné i pro příjemce důchodu.
Kontakt: Ing. Eva Hajná
Tel.: 739 429 601
E-mail: hajna@dpszatec.cz

Poslední videa

Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video
Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video