FOTOGALERIE, VIDEO: Hlasy Čechů z Volyně - v Podbořanech otevřena nová expozice

Alla Želinská 2023-03-22 19:00:00

Muzeum Volyňských Čechů v Podbořanech má zbrusu novou stálou expozici - Hlasy Čechů z Volyně. Vznikla ve spolupráci s Národním muzeem v Praze. Ve středu 22. března se v muzeu v Dukelské ulici konalo slavnostní zahájení nové výstavy.

Událost přilákala mnoho hostů a návštěvníků. Zahájení se zúčastnili zástupci Národního muzea v Praze, vedení města Podbořany v čele se starostou Radkem Reindlem, sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, pravoslavný a katolický kněží, starostové obcí Podbořanska, široká veřejnost z Podbořan, Žatce a dalších měst. Otevření unikátní výstavy si nenechali ujít lidé místní i ti "přespolní". Vernisáž zahájilo pěvecké vystoupení souboru Dolja. Soubor Доля (osud) vznikl v roce 2022 z řad uprchlíků z Ukrajiny. Přítomné přivítal ředitel Karel Karika, spolu s dětmi zazpívala dvě ukrajinské písně vedoucí pěveckého souboru Anastasija Reviakina.

Expozice samotná čítá přes 80 exponátů a je svým způsobem ojedinělá a unikátní, jediná v ČR, možná i na světě, zdůraznila na zahájení ředitelka Historického muzea Národního muzea Zuzana Strnadová. Nová expozice, která nahradila dosavadní "Osudy Čechů z Volyně" (byla v muzeu od ro. 2004), vznikla ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel. Projekt je financován z rozpočtu města Podbořany.

Úvodní otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně proběhlo v Podbořanech již v sobotu 11. 3. Mimo jiné během odpoledne ve zkrácené přednášce Ondřej Štěpánek z Národního muzea představil příběhy jednotlivých exponátů, z nichž mnohé jsou veřejně prezentovány vůbec poprvé. 

Více v tištěných novinách č. 13.Komentáře

Nabídky práce

DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz


ÚČETNÍ - paveldvorsky.cz s.r.o. Žatec

Přijmeme účetní, praxe 5 a více let, nástupní plat 30.000 - 38.000 Kč. Benefity: penzijní připojištění, služební telefonní číslo, stravenkový paušál, možnost práce na home-office.
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský Ph.D.
Tel.: 415210415
WWW: https://paveldvorsky.cz/
E-mail: info@paveldvorsky.cz


ZÁSTUP DO RECEPCE, PRÁDELNY - Domov pro seniory v Žatci

Práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, vhodné i pro příjemce důchodu.
Kontakt: Ing. Eva Hajná
Tel.: 739 429 601
E-mail: hajna@dpszatec.cz

Poslední videa

Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video
Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video