FOTOGALERIE, VIDEO: Hlasy Čechů z Volyně - v Podbořanech otevřena nová expozice

Alla Želinská 2023-03-22 19:00:00

Muzeum Volyňských Čechů v Podbořanech má zbrusu novou stálou expozici - Hlasy Čechů z Volyně. Vznikla ve spolupráci s Národním muzeem v Praze. Ve středu 22. března se v muzeu v Dukelské ulici konalo slavnostní zahájení nové výstavy.

Událost přilákala mnoho hostů a návštěvníků. Zahájení se zúčastnili zástupci Národního muzea v Praze, vedení města Podbořany v čele se starostou Radkem Reindlem, sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, pravoslavný a katolický kněží, starostové obcí Podbořanska, široká veřejnost z Podbořan, Žatce a dalších měst. Otevření unikátní výstavy si nenechali ujít lidé místní i ti "přespolní". Vernisáž zahájilo pěvecké vystoupení souboru Dolja. Soubor Доля (osud) vznikl v roce 2022 z řad uprchlíků z Ukrajiny. Přítomné přivítal ředitel Karel Karika, spolu s dětmi zazpívala dvě ukrajinské písně vedoucí pěveckého souboru Anastasija Reviakina.

Expozice samotná čítá přes 80 exponátů a je svým způsobem ojedinělá a unikátní, jediná v ČR, možná i na světě, zdůraznila na zahájení ředitelka Historického muzea Národního muzea Zuzana Strnadová. Nová expozice, která nahradila dosavadní "Osudy Čechů z Volyně" (byla v muzeu od ro. 2004), vznikla ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel. Projekt je financován z rozpočtu města Podbořany.

Úvodní otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně proběhlo v Podbořanech již v sobotu 11. 3. Mimo jiné během odpoledne ve zkrácené přednášce Ondřej Štěpánek z Národního muzea představil příběhy jednotlivých exponátů, z nichž mnohé jsou veřejně prezentovány vůbec poprvé. 

Více v tištěných novinách č. 13.Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Peruc

Bližší info na webu obce Peruc. Nástup 1. srpna 2024, přihlášky zasílejte do 17. května 2024.
WWW: https://peruc.cz/
E-mail: podatelna@peruc.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA ZŠ A MŠ Vilémov

Bližší informace na webu Obce Vilémov u Kadaně.
Tel.: 474398146
WWW: https://www.obec-vilemov.cz/
E-mail: vilemov@obce-cv.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video