Aktualizováno: Kavárna s Duší vás přivítá v novém prostoru

Alla Želinská 2023-05-12 09:40:00

Kavárna S Duší již brzy otevře na nové adrese – v Jiráskově ulici hned u náměstí Svobody (bývalá provozovna spolku Handicap Žatec). V těchto dnech probíhají závěrečné úpravy a zařizování. „Poslední dolaďování interiéru a zahrádky, aby se vám u nás líbilo,“ sdělila na sociální síti Andrea Rábová, ředitelka Kamarád-LORMu. Slavnostní otevření pro pozvané hosty proběhne v pondělí 15. května a pro veřejnost se Kavárna S Duší otevře hned následující den 16. května.

Unikátní kavárna v centru Žatce, která současně funguje i jako sociálně terapeutická dílna, s přívětivým názvem „Kavárna s Duší“, se již stala pojmem. Za více než tři roky, co fungovala na náměstí Svobody, sem zavítaly a vracely se tisíce spokojených návštěvníků z města i ze širokého okolí. Hosty zde obsluhují zdravotně postižení z městské organizace Kamarád – LORM. Jedna kapitola Kavárny s Duší se před pár měsíci uzavřela a píše se nová. Kavárna s Duší se stěhuje do nových prostor v Jiráskově ulici (bývalý Handicap). 

„Makáme úplně od začátku, ale věříme, že i tady ta DUŠE bude,“ ujistila tehdy ředitelka Kamarádu-LORM Andrea Rábová.  

Na sociální síti pravidelně informuje, jak práce pokračují. „Dáváme Duši té naší nové kavárně. První noc beze snů . Uspořádat to je náročné. Moc se těšíme na společné chvíle,“ napsala 8. dubna. Datum otevření Kavárny s Duší v novém se totiž nezadržitelně blíží.

„Naše Kavárna s Duší fungovala na náměstí do konce února 2023, takže 3 roky a 3 měsíce. Kavárna se opravdu ujala dobře, šlo nám od počátku umožnit klientům s hendikepem začlenit se do společnosti a do pracovního procesu, když nemají možnosti jiné. Jsou to převážně klienti sociálně terapeutické dílny (16), kteří pracují od 8 do 17 ho-din v pracovní dny a ostatní čas pokrývají klienti ostatních služeb, to je asi dalších 10 klientů,“ přiblížila A. Rábová chod kavárny.

Klienti v prostředí kavárny získávají a prohlubují pracovní dovednosti a návyky, jako chodit včas a upravení, dokončit započatou práci, organizovat si čas. Také si osvojují zásady pracovních vztahů na pracovišti a střetávají se s veřejností. Do kavárny chodí klienti velmi rádi. Někteří obsluhují, někteří se naopak stydí a pomáhají v kuchyni. Někdo třeba jen rovná ubrousky a sklízí ze stolu. „Naší stálicí je Monika Wilczeková – klientka Podpory samostatného bydlení. Jinak ale všichni klienti pracují od počátku a moc rádi,“ dodává ředitelka.

Kavárnu na náměstí organizace Kamarád-Lorm měla v pronájmu u soukromníka, což pro ně není úplně výhodné. To je jeden z důvodů, proč se stěhuje na jiné místo. „Další důvody – nepříznivá situace na náměstí, což klidně veřejně nahlas říkám, obyvatelé tohoto domu, kteří žijí nepřizpůsobivě a tráví jarní, letní měsíce na náměstí – lavičkách a z chodníků si dělají hřiště... Další důvod byl lezoucí hmyz – šváby a marný boj... Už jsme to nedávali, tak se nám podařilo sehnat prostor od města – Jiráskova ulice objekt č. 151, bývalý Handicap,“ přiblížila A. Rábová.

Od loňského října probíhá rekonstrukce prostoru a vnitřní zahrádky v Jiráskově 151 – venkovní posezení bude ve vnitrobloku – částečně krytá a částečně venkovní, kde vás uvítají s dětmi nebo se zvířátky. „Nábytek jsme přesunuli, ale určitě na vás čekají nová zákoutí,“ prozradila ředitelka.

Majitel objektu je město, které financuje rekonstrukci. „Pracuje zde řada místních řemeslníků – pan Hüttl, pan Vořechovský, pan Kvarda, pan Záruba, pan Hirsch, pan Háša. Obrovský podíl na pracích má náš údržbář Renek Knop, který je moc šikovný, a dále pomáhá stejným dílem dobrovolník Milan Rosíval. Dnes úklidové práce dělají zaměstnankyně kavárny – provozní, které jinak obsluhují,“ vyjmenovává A. Rábová.

Také ona osobně se podílí na „vyšperkování“ kavárny. „Dále se mnou tu neúnavně pracují Helena Stadlerová, Petra Vondráčková, paní Hirschová a další. Bude to pár dní a nocí doladit tu Duši… V půlce dubna nás čeká kolaudace a otevření kolem 5. května. Moc se na všechny těšíme!“ předeslala Andrea Rábová. 

Komentáře

Nabídky práce

Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz


ÚČETNÍ - paveldvorsky.cz s.r.o. Žatec

Přijmeme účetní, praxe 5 a více let, nástupní plat 30.000 - 38.000 Kč. Benefity: penzijní připojištění, služební telefonní číslo, stravenkový paušál, možnost práce na home-office.
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský Ph.D.
Tel.: 415210415
WWW: https://paveldvorsky.cz/
E-mail: info@paveldvorsky.cz


ZÁSTUP DO RECEPCE, PRÁDELNY - Domov pro seniory v Žatci

Práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, vhodné i pro příjemce důchodu.
Kontakt: Ing. Eva Hajná
Tel.: 739 429 601
E-mail: hajna@dpszatec.cz


ELEKTROMONTÉR - HANZL ŽATEC

Požadavky: USO/SŠ vzdělání elektrotechnické, ŘP sk. B (B+E) Nabízíme: hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, dobré finanční ohodnocení, 13. plat + prémie, příplatky za práci o víkendech, příspěvky na penzijní připojištění, pojistku proti škodě způsobené zaměstnavateli a další benefity.
Kontakt: Petr Hanzl
Tel.: 775 234 861
WWW: https://montaze-elektro.cz/
E-mail: hanzl@montaze-elektro.cz

Poslední videa

Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video
Ilustrátorka Ivona Knechtlová zavítala do žatecké knihovny

Piknik v režii Knihomolíků - tentokrát s ilustrátorkou nejen dětských knih, Ivonou Knechtlovou. 17. 5. odpoledne nechybělo čtení z knížky, workshop, ztvárnění svých snů...

Přehrát video