Aktualizováno: Kavárna s Duší vás přivítá v novém prostoru

Alla Želinská 2023-05-12 09:40:00

Kavárna S Duší již brzy otevře na nové adrese – v Jiráskově ulici hned u náměstí Svobody (bývalá provozovna spolku Handicap Žatec). V těchto dnech probíhají závěrečné úpravy a zařizování. „Poslední dolaďování interiéru a zahrádky, aby se vám u nás líbilo,“ sdělila na sociální síti Andrea Rábová, ředitelka Kamarád-LORMu. Slavnostní otevření pro pozvané hosty proběhne v pondělí 15. května a pro veřejnost se Kavárna S Duší otevře hned následující den 16. května.

Unikátní kavárna v centru Žatce, která současně funguje i jako sociálně terapeutická dílna, s přívětivým názvem „Kavárna s Duší“, se již stala pojmem. Za více než tři roky, co fungovala na náměstí Svobody, sem zavítaly a vracely se tisíce spokojených návštěvníků z města i ze širokého okolí. Hosty zde obsluhují zdravotně postižení z městské organizace Kamarád – LORM. Jedna kapitola Kavárny s Duší se před pár měsíci uzavřela a píše se nová. Kavárna s Duší se stěhuje do nových prostor v Jiráskově ulici (bývalý Handicap). 

„Makáme úplně od začátku, ale věříme, že i tady ta DUŠE bude,“ ujistila tehdy ředitelka Kamarádu-LORM Andrea Rábová.  

Na sociální síti pravidelně informuje, jak práce pokračují. „Dáváme Duši té naší nové kavárně. První noc beze snů . Uspořádat to je náročné. Moc se těšíme na společné chvíle,“ napsala 8. dubna. Datum otevření Kavárny s Duší v novém se totiž nezadržitelně blíží.

„Naše Kavárna s Duší fungovala na náměstí do konce února 2023, takže 3 roky a 3 měsíce. Kavárna se opravdu ujala dobře, šlo nám od počátku umožnit klientům s hendikepem začlenit se do společnosti a do pracovního procesu, když nemají možnosti jiné. Jsou to převážně klienti sociálně terapeutické dílny (16), kteří pracují od 8 do 17 ho-din v pracovní dny a ostatní čas pokrývají klienti ostatních služeb, to je asi dalších 10 klientů,“ přiblížila A. Rábová chod kavárny.

Klienti v prostředí kavárny získávají a prohlubují pracovní dovednosti a návyky, jako chodit včas a upravení, dokončit započatou práci, organizovat si čas. Také si osvojují zásady pracovních vztahů na pracovišti a střetávají se s veřejností. Do kavárny chodí klienti velmi rádi. Někteří obsluhují, někteří se naopak stydí a pomáhají v kuchyni. Někdo třeba jen rovná ubrousky a sklízí ze stolu. „Naší stálicí je Monika Wilczeková – klientka Podpory samostatného bydlení. Jinak ale všichni klienti pracují od počátku a moc rádi,“ dodává ředitelka.

Kavárnu na náměstí organizace Kamarád-Lorm měla v pronájmu u soukromníka, což pro ně není úplně výhodné. To je jeden z důvodů, proč se stěhuje na jiné místo. „Další důvody – nepříznivá situace na náměstí, což klidně veřejně nahlas říkám, obyvatelé tohoto domu, kteří žijí nepřizpůsobivě a tráví jarní, letní měsíce na náměstí – lavičkách a z chodníků si dělají hřiště... Další důvod byl lezoucí hmyz – šváby a marný boj... Už jsme to nedávali, tak se nám podařilo sehnat prostor od města – Jiráskova ulice objekt č. 151, bývalý Handicap,“ přiblížila A. Rábová.

Od loňského října probíhá rekonstrukce prostoru a vnitřní zahrádky v Jiráskově 151 – venkovní posezení bude ve vnitrobloku – částečně krytá a částečně venkovní, kde vás uvítají s dětmi nebo se zvířátky. „Nábytek jsme přesunuli, ale určitě na vás čekají nová zákoutí,“ prozradila ředitelka.

Majitel objektu je město, které financuje rekonstrukci. „Pracuje zde řada místních řemeslníků – pan Hüttl, pan Vořechovský, pan Kvarda, pan Záruba, pan Hirsch, pan Háša. Obrovský podíl na pracích má náš údržbář Renek Knop, který je moc šikovný, a dále pomáhá stejným dílem dobrovolník Milan Rosíval. Dnes úklidové práce dělají zaměstnankyně kavárny – provozní, které jinak obsluhují,“ vyjmenovává A. Rábová.

Také ona osobně se podílí na „vyšperkování“ kavárny. „Dále se mnou tu neúnavně pracují Helena Stadlerová, Petra Vondráčková, paní Hirschová a další. Bude to pár dní a nocí doladit tu Duši… V půlce dubna nás čeká kolaudace a otevření kolem 5. května. Moc se na všechny těšíme!“ předeslala Andrea Rábová. 

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video