Majitelé problémového věžáku v Klášterci musí vrátit dotace. Řeší to i policie

j.rodling 2023-05-15 11:54:00

Klášterec - Majitelé problémového věžáku v Mírové ulici v Klášterci mají další prolém. Neoprávněně brali peníze z dotací ministerstva na sociální bydlení. Přitom barák odpojili od energií a nechali zavřít. A chtějí ho prodat.

Nejdříve ale musejí vyřešit dotaci na sociální bydlení, kterou dříve dostali od ministerstva pro místní rozvoj. To situaci v Klášterci sleduje.

„Ministerstvu pro místní rozvoj, coby poskytovateli dotace, je situace s domy v Mírové ulici, související s podpořeným projektem detailně známa. V roce 2022 ministerstvo vykonalo veřejnosprávní kontroly podmínek Rozhodnutí o poskytnutí dotace a dodržení účelu v době udržitelnosti. V návaznosti na výsledky kontrol je nyní řešeno vrácení/odnětí dotace,“ odpověděla na dotaz Nástupu mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková.

Dotace získaly dvě firmy, Santino Estates s.r.o a WORLD INVEST v.o.s, přičemž z druhé zmiňované se odštěpila další společnost, které patří byty teď. Ve všech společnostech jsou majiteli tři podnikatelé z Chomutovska. Na dotacích pro obě firmy získaly přes devět milionů korun, a to v letech 2011 a 2014.

Nicméně udržitelnost projektu, tedy doba po kterou sociální bydlení měli provozovat, byla do roku 2031 respektive do roku 2034.

Policie a finančák

Ministerstvo chce dotace zpátky, ale uvedla mluvčí, není v kompetenci ministerstva vyměřit penále, to musí v případě porušení rozpočtové kázně řešit místní finanční úřad. „S finančním úřadem je ministerstvo v této záležitosti v kontaktu, z důvodu duplicity kontrol však daňová kontrola zahájena nebyla,“ uvedla mluvčí ministerstva.

Ministerstvo se dále obrátilo na policii. „V této souvislosti bylo podáno oznámení orgánům činným v trestním řízení,“ sdělila Nástupu mluvčí Veronika Hešíková.

Chomutovská policie žádné informace uvádět nemůže. „Platná právní legislativa nám neumožňuje poskytovat informace ke konkrétním fyzickým či právnickým osobám. Mohu pouze potvrdit, že v této souvislosti přijali chomutovští policisté oznámení, kterým se zabývají. Více informací s odkazem na platnou legislativu sdělit nemůžeme,“ uvedla mluvčí policie Miroslava Glogovská.

Týdeník Nástup se také snažil získat vyjádření největšího podílníka ve zmiňovaných firmách, odpověď dosud ale redakce neobdržela.

Město Klášterec by rádo zavřený věžák odkoupilo, ale s majiteli se nedohodlo na ceně. Podle posudku města má budova hodnotu kolem 16 milionů, majitelé však chtějí skoro třikrát více. Starosta Štefan Drozd už dříve uvedl, že by město dům koupilo také pouze v případě, že si majitelé vyřeší zmiňované dotace, kterými je dům zatížen.

 Vedle zavřeného domu čp. 480 v Mírové ulici stojí další problémový panelák čp. 481, ve kterém patří byty více majitelům. (rod)

Napsal(a): j.rodling

Komentáře

Nabídky práce

ŠKOLNÍ PSYCHOLOG - ZŠ a MŠ Jesenice

Nástup od 1.12.2023, pracovní doba jeden den v týdnu. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 29.11.2023 na uvedený e-mail.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 776 193 438
WWW: https://zsjesenice.cz/
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video