Plníme si sen – získali jsme dotaci na Jedlou zahradu, hlásí z Dobroměřic

Lucie Steklá 2023-06-01 22:19:40

Mateřskou školu Dobroměřice v tomto roce její provozovatelé přihlásili do grantové výzvy a porota složená ze zástupců programu Skutečně zdravá škola a společnosti Lidl Česká republika ji mezi několika desítkami škol vybrala mezi šest, které získají finanční podporu ve výši sto tisíc korun. ,,Náš projekt jsme pečlivě připravovali dva roky a v rámci něho jsme již realizovali první kroky. Na naší školní zahradě máme vyvýšené záhony, kde děti mohou sázet a sklízet sezónní ovoce a zeleninu, bylinkovou spirálu, kterou využívá hlavně naše školní kuchyně při vaření a zdobení zdravého jídla,” přiblížila Ludmila Jirotková, ředitelka Mateřské školy Dobroměřice


Už od počátku byly cíle školky ale mnohem vyšší. ,,Chceme vytvořit pro děti permakulturní zahrádku a divoký jedlý les. V Dobroškolkové zahrádce se děti naučí pěstovat a poznávat ovoce a zeleninu, hospodařit s vodou, kompostovat a mulčovat, naučí se vytvořit instantní záhony, kopečkové záhony, bramborové a jahodové věže. V divokém jedlém háječku se děti seznámí s plody rostlin a naučí se je dále zajímavým způsobem zpracovávat. Jelikož permakulturní zahrada tvoří trvale udržitelný a samostatně se obnovující systém bez chemických zásahů a využívá smíšené kultury, mohou děti daleko více pozorovat přírodu v rámci střídání ročních období a celá zahrada podpoří přírodovědné vzdělávání v mateřské škole. Zároveň se jedná o užitkovou aktivitu, takže si děti uvědomí hodnotu jídla a práce, která za jídlem stojí, a zároveň jsou nenásilně vedeny k ekologickému uvažování a zahradničení v souladu s přírodou. Moc děkujeme za tuto příležitost a teď hurá do práce, které bude opravdu hodně, ale podle nás má smysl,” uvedla ředitelka. Text, foto: Ludmila Jirotková


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video