Komplikace pro rodiče. Školky v Žatci mají v době prázdnin plno

Hedvika Mašková 2023-06-06 14:00:00

Co si počít s dítětem přes léto, řeší každoročně všichni rodiče. Dva měsíce jsou přeci jen dlouhá doba na to, abychom zajistili dítěti program od rána do večera a pokud možno u toho nepřišli o práci. Největší problém je se školkovými dětmi, které ještě nejsou samostatné. Na tábory jsou navíc malé a jiné možnosti hlídání jsou pro rodiče finančně náročné. V Žatci již všechny mateřské školy informovaly o omezení nebo přerušení provozu v době prázdnin. Dle města ředitelé školek zajistili možnost předškolního vzdělávání v jiných mateřských školách po dobu přerušení svého provozu, avšak k nám se dostaly zprávy od rodičů, které stále nemají kam své děti umístit.

,,Jsem maminka dvou kluků, oba navštěvují mateřskou školu. Naše školka Bratří Čapků má tento rok prázdniny v srpnu. Náhradní školka U Jezu v té době bude mít rekonstrukci, takže děti nepřijímají. Vedlejší školka U Mašinky také ne, tam budou docházet děti od Jezu. Školka ve Fügnerově ulici nabírá děti pouze ze školky Otakara Březiny, která má prázdniny stejně jako naše školka. Školka na Studentské ulici mi řekla, že si mám zavolat v půlce června, že teď neví, jak budou obsazení. Další školky mají zavřeno,“ napsala nám Petra Barešová a doplnila, že pro ni jiné možnosti nejsou reálné: ,,Na příměstské tábory, které mimochodem stojí bezmála dva tisíce na pět dní pro jedno dítě, opravdu nemám finance. Babičky i dědové pracují na směny. Přítel také pracuje na směny. Já nastupuji do práce a opravdu netuším, co s dětmi budu dělat a kam je dám.“

Podobný problém má i maminka Lucie, jejíž syn chodí do Mateřské školy Alergo v Žatci. ,,Začátkem května jsem psala e-mail do školky Fügnerova, kde mi odepsali, že mé dítě nemohou do školky přijmout. Pak jsem psala i do dalších školek (MŠ Otakara Březiny a MŠ Studentská), odkud mi odepsali v podstatě to samé. Do Mateřské školy U Jezu jsem ani nepsala, protože tam budou mít v době prázdnin rekonstrukci a v naší školce říkali, že tam ani nebudou mít kapacitu přijímat cizí děti,“ podělila se s námi o svou zkušenost Lucie a dodala, že v dřívějších letech se s takovýmto problémem nikdy nesetkala: ,,Když chodil do školky můj první syn, nikdy jsem s jeho umístěním do náhradní školky v době prázdnin neměla problém. Letos mi ale mladšího syna nikam nevezmou. Moji rodiče pracují a já mám v práci nárok jen na dvacet dní dovolené. Můj muž si zase nechává volné dny na Vánoce, kdy mají celý podnik zavřený, a přes léto si tolik dní dovolené vzít nemůže vzhledem k tomu, že se musí prostřídat s kolegy. Vím, že existují příměstské tábory, ale bohužel si nemůžeme dovolit platit dvěma dětem měsíční pobyt.“

Rada města projednala v polovině dubna materiál předložený na základě žádosti ředitelů žateckých mateřských škol, v němž bylo uvedeno, že ředitelé ve spolupráci se zřizovatelem (město Žatec) projednají s řediteli jiných mateřských škol ve městě možnosti a podmínky předškolního vzdělávání dětí mateřské školy v jiných mateřských školách po dobu omezení nebo přerušení svých provozů. Informace o omezení nebo přerušení zveřejnili ředitelé v mateřských školách nejméně dva měsíce předem.

,,V materiálu do Rady dále máme uvedeno, že ředitelé mateřských zajistili možnost předškolního vzdělávání v jiných mateřských školách po dobu přerušení provozu,“ sdělil nám místostarosta Pavel Pintr, který má v gesci školství, a nadto doplnil: ,,Mateřská škola U Jezu bude z důvodu rekonstrukce sociálních zařízení zavřená po dobu tří měsíců. Jeden měsíc bude klasicky zavřeno, další dva měsíce se děti přesunou do budovy, která není v rekonstrukci. O děti bude tedy postaráno.“

Pan místostarosta Pintr zároveň poznamenal, že kapacita mateřských škol je omezena, avšak pokud by vznikl nějaký problém s umístěním dětí, bude ho město Žatec okamžitě řešit.

,,Do dnešního dne nedostal zřizovatel (Město Žatec - úsek školství) od rodičů podnět týkající se problému s umístěním dětí v době rekonstrukce či přerušení provozu v období červenec - srpen 2023. Stejně tak námi oslovení ředitelé mateřských škol nemají žádnou informaci o problému s umístěním dětí,“ vysvětlil na závěr Pavel Pintr.      

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video