Lounský graduál na výstavě Jagellonců

Redakce 2012-07-29 00:31:00

Kutná Hora – Pokud se chystáte na nějaký nejen prázdninový výlet, máme pro vás jeden tip. Až do 30. září je totiž v Kutné Hoře k vidění unikátní výstava Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců 1386 – 1572. Tuto dobu zde prezentuje na tři sta obrazů, soch, monstrancí, knih a dalších archiválií a různých exponátů. Ty pocházejí z rozsáhlého území od Baltu až po Jaderské a Černé moře, které kolem roku 1500 ovládala mocná litevsko-polská dynastie.

Česko-polsko-německý výstavní projekt představuje umění a kulturu ve střední Evropě na přelomu pozdního středověku a ranného novověku v širokých mezinárodních souvislostech. Velkou ctí pro Louny je ta skutečnost, že mají  na výstavě dvojí zastoupení. Nejdříve bylo vystaveno privilegium Vladislava Jagellonského pro místní řezníky a nyní ve druhé polovině výstavy je v Galerii Středočeského kraje (bývalá Jezuitská kolej) vystaven lounský malovaný renesanční graduál z roku 1530. Graduál je zpěvník, ze kterého se zpívalo při bohoslužbách. Výběr hned dvou exponátů potvrzuje význam města v této době. A když už budete v Kutné Hoře, udělejte si čas na prohlídku jak chrámu sv. Barbory, tak i samotného města, kde je řada cenných historických pamětihodností. Na snímku lounský graduál na výstavě v Kutné Hoře.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video