Jiří Kulhánek, náměstek hejtmana pro sociální věci: Ústecký kraj pomáhá Klokánkům

2023-06-22 08:24:11

Víte, co je Klokánek? Ne, bohužel nemáme na mysli roztomilé hopsající zvířátko. Klokánky jsou zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Přijímají děti opuštěné, nebo v jiné krizové situaci. Většina přijatých dětí prožila domácí násilí, neschopnost rodiny zajistit řádnou péči, týrání, zneužívání apod. První Klokánek v celé České republice byl otevřen v Žatci v září 2000.

V současné době jich je jen v našem regionu osm. Průměrná doba pobytu dětí v Klokánku je zhruba půl roku. Kolem šedesáti procent dětí se vrací k rodičům, pokud začne rodina fungovat. Asi třicet procent dětí přechází do trvalé náhradní rodinné péče. Zbývajících deset procent je umístěno do jiného zařízení, většinou do dětského domova. V Klokánku vždy jedna „teta“ pečuje v samostatných bytech maximálně o tři až čtyři děti. Děti přicházejí často zanedbané, opožděné v celkovém vývoji, deprivované, vyděšené, proto je nutná intenzivní individuální péče a laskavý přístup.
V osmi zařízení tohoto typu v Ústeckém kraji je celková kapacita 134 lůžek. „Bohužel stát nezajišťuje dostatek finančních prostředků na jejich provoz, a tak jsme se rozhodli připravit pro Klokánky nový dotační program, ze kterého mohou čerpat potřebné finance na provoz a tím i nadále co nejlépe pomáhat dětem ve složité životní situaci. Celkem jsme pro letošek uvolnili z krajského rozpočtu 7,5 milionu korun a budeme v této podpoře pokračovat i v dalších letech, protože nám záleží na budoucnosti dětí, které si svou situaci sami nezvolily, ani nezavinily. Chceme, aby měly stejnou šanci prožít normální život, jako běžná populace,“ řekl k podpoře Klokánků

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video