Lounský veslařský klub slaví 140. výročí

Redakce 2023-08-29 08:27:59

Během šestidílného seriálu vám představíme historii lounského veslařského klubu, které letos slaví 140. výročí založení. Dnes : Nelehké počátky Veslařsko-bruslařského klubu Ohře

     Veslařský klub Ohře oslaví na konci roku 130. výročí své bohaté klubové historie, během níž se stal neodmyslitelnou součástí města, které proslavil nejen na regionální, ale též republikové i mezinárodní úrovni. Pojďme se společně podívat na jeho zajímavé osudy.

Veslařsko-bruslařský klub založilo 26. prosince 1883 v Drtinově hotelu čtyřiadvacet sportovních nadšenců v čele s všestranným sportovcem Františkem Sedlmayerem a s ing. Arnoštem Sekerou, synem lounského lékárníka. Mezi zakladateli klubu byla řada dalších významných osobností kulturního, společenského i politického života tehdejšího města.

Jmenujme redaktora nejstarších lounských novin Lučanu Josefa Maříka, okresního hejtmana Aloise Landfráse, továrníka Viléma Větrovce, městského tajemníka a autora významné kroniky města druhé poloviny 19. století Jana Haince, průmyslníka Bernarda Bermanna nebo majitele hotelu Františka Drtinu. VKO patří mezi nejstarší veslařské kluby v republice. Činnost byla celoroční, pokud zamrzlá řeka znemožnila veslování, věnovali se za doprovodu živé hudby bruslení na lampiony osvětlené lounské tůni.

Předválečnou historii klubu můžeme rozdělit na tři období. Léta 1883–1888 byla dobou hledání smyslu činnosti spolku, období do roku 1900 se projevovalo růstem a prosperitou klubu a doba do vypuknutí války byla časem stagnace. V prvních letech pořádal spolek především zábavní akce - projížďky, plesy a slavnosti. U příležitosti oslavy prvního výročí došlo k tragikomické situaci. Klub nakoupil množství petard na připravovaný ohňostroj, ale nešťastnou náhodou pyrotechnika uložená v bytě jednatele Karla Novotného předčasně vzplála a byt těžce poškodila. V roce 1888 došlo k tragické události. Proti předpisům vzali členové na loď šestiletého Oskara Reifa. Loď se dostala k jezu a převrhla se. Člen spolku Karel Drtina se snažil dítě zachránit, ale utopili se bohužel oba. Pro zbytek sezóny byly z piety zrušeny všechny plánované zábavy a tragickou událost připomíná malý společný náhrobek na hlavním hřbitově.

V témže roce vznikla první loděnice a členové se začali účastnit závodů. Prvním vítězem se stal Jan Vodička, který zvítězil v roce 1889 v Roudnici. O tři roky později trénoval klub profesionální trenér a členové najezdili úctyhodných 3362 km. Výsledky se brzy dostavily. Lounští veslaři vítězili a na přelomu století patřil klub mezi nejlepší v Čechách.

Na přelomu století činnost ochabla a výsledky již nebyly tak dobré. Hlavní příčinou byla generační obměna, kterou klub procházel, ale ke stagnaci přispěla i nedostatečná členská základna a značné opotřebení lodí. V roce 1900 zemřel dlouholetý předseda klubu MUDr. Josef Frotzl. Spolek podporoval vystavění turistické chaty na Červeňáku a malá rozhledna byla pojmenována po doktoru Frotzlovi. Finanční situace byla natolik neuspokojivá, že nedovolovala v roce 1908 oslavit ani 25. výročí založení klubu.

K oživení činnosti došlo teprve krátce před rokem 1914, ale válka překazila nejen slibný rozvoj klubu, ale dovedla jej do nejhlubší krize. Ruch v loděnici ustal, řada členů musela narukovat a někteří se již nikdy nevrátili.


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video