Výstava v Galerii U Radnice v Žatci potrvá do konce září

Redakce 2023-09-14 13:00:00

V žatecké Galerii U Radnice proběhla předminulou neděli vernisáž obrazů žateckého patriota, chmelaře a malíře Antonína Hacha (*1908 v Kralovicích, +1984 v Žatci). Milé kresby a obrázky v nedělním odpoledni přilákaly do této vyhledávané umělecké galerie na pět desítek návštěvníků.

Antonín Hach začal malovat v roce 1922 ve svých 15 letech při studiích na obchodní škole v Rakovníku. První obrázky patřily rodným Kralovicím, kam se vždy rád vracel. Školu dokončil s vyznamenáním a hned nastoupil jako praktikant u firmy Obchod chmelem Rouček a Stern v Žatci. Brzy dokázal poznat způsoby zpracování a úpravy chmele, uměl jej třídit a určovat jeho jakost. Nakonec se věnoval i odbytu chmele do českých a slovenských pivovarů a navázal obchodní styk s pivovary v Belgii a Francii. Vzhledem k dlouhodobým zkušenostem s chmelem byl jmenován inspektorem Inspekty Praha, která zajišťovala pro zahraničí odborné zprávy o vyváženém českém chmelu. Stal se zároveň skladníkem exportního skladu Léčivých rostlin v Žatci. Autor byl nadšeným turistou, kdy při cestování rád maloval krajinky.

„Jsem nadšená, že jsem mohla touto výstavou přinést vzpomínku na mého tatínka, který miloval Žatec a připomenout jeho tvorbu,“ řekla při vernisáži jeho dcera Jindřiška Bajborová. Obrázky Žatce, Libočan, Kralovic, Sobotky, Krkonoš a dalších míst si mohou návštěvníci v žatecké Galerii U Radnice prohlédnout do 30. září.

Tato žatecká galerie se věnuje mladým začínajícím, ale také renomovaným výtvarníkům ze Žatce a okolí. „Dávat prostor těmto malířům se ukazuje jako skvělý nápad. Celý příští rok máme již obsazený,“ prozradil kurátor galerie Petr Pavel Šimáček a dodal: „Do konce letošního roku to budou ještě dvě výstavy Žatecké erby a obrazy akademického malíře Václava Nasvětila“.     

(tz), Foto: Rodáci Žatec

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video