Podzemní chodby: Zasypat nebo zachovat?

Jan Vnouček 2011-06-15 00:05:00

Podbořany – Zasypat nebo zachovat? Problém se týká sítě historických chodeb, jimiž je prošpikováno podzemí Bílého kopce. Státní orgány uznaly, že propadající se štoly jsou pozůstatkem důlní činnosti a jako takové je musejí ze zákona na své náklady zajistit. Díky tomu mohlo minulý týden proběhnout kontrolní jednání.

Pozvaní odborníci, zástupci obvodního báňského úřadu, představitelé městského úřadu a reprezentanti státem pověřené firmy se dohadovali na dalším postupu. „Devadesát procent chodeb je zmapováno a zdokumentováno. Teď se zpracovává návrh, co dál. Většina by se měla trvale zlikvidovat, zaplnit tvrdnoucí směsí popílku a vody. Část ale chceme zachovat jako památku. Sanaci tohoto úseku by město muselo hradit ze svého,“ seznámil s městskými záměry Karel Honzl. Opravit by se mohlo asi dvacet procent starého hornického díla. Optimismus místostarosty ovšem nesdílí tajemník úřadu. „Asi navrhneme radě města všechno zasypat. Po deštích a při tání sněhu se na mnoha místech propadá země. Hrozí havarijní stav a s tím i vysoké výdaje na další rekonstrukci,“ vyhodnotil situaci Martin Gutzer. Další odborné posouzení, které napovědělo více, bylo naplánováno na 7. června. Podle pramenů vzniklo podzemní bludiště na Bílém kopci a širokém okolí v letech 1820 až 1880, kdy se tu těžil arkózový kaolinový pískovec. Některé zdroje se ale přiklánějí až k jeho středověkému původu.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video