Stromořadí lip v Jeronýmově ulici bojuje o titul Alej roku

Lucie Steklá 2023-11-19 16:10:00

Louny - ,,Prosazujeme zachování stromořadí v Jeronýmově ulici a odmítáme plošné kácení navrhované v projektu Severočeská vodárenská společnost (SVS). Se záměrem rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ul. Jeronýmova podle projektu SVS zásadně nesouhlasíme, protože plošné kácení by na desítky let poškodilo,“ uvádí petice na zachování stromořadí v Jeronýmově ulici. Obyvatelé ulice chtějí stromořadí zachovat a bojují za něj. Dalším způsobem, nebo možností, která by zvýšila šance na zachování čtyřiceti vzrostlých lip, je přihlášení aleje do ankety Alej roku.


,,Lipové stromořadí jsme přihlásili do Aleje roku. Samozřejmě budeme rádi za sdílení této informace a každý hlas,“ uvedla Petra Jakešová, která je součástí skupiny ,,bojovníků“ za zachování aleje. Proběhlo již jednání se zástupci radnice a chystá se další. ,,Z radnice zatím žádné nové informace nemáme. Plánuje se další veřejné projednání, ale konkrétní termín nám zatím nikdo nesdělil,“ dodala. 

Obyvatelé bojují za lípy, protože se obávají řady problémů. Například zásadního zhoršení životního prostředí, snížení ceny za nemovitost (ty se vzrostlými stromy v ulici mají obecně vyšší cenu), zhoršení klimatických podmínek především v letních měsících, kdy teplota v Jeronýmově ulici je díky vzrostlým stromům o několik stupňů nižší než například v nedaleké Blahoslavově ulici. HLASOVAT MŮŽETE ZDE

Díky lípám, má ulice navíc výjimečnou atmosféru a přispívá ke kvalitě soužití mezi obyvateli domů, kdy vzrostlé stromy zajišťují určitou část soukromí. S kácením nesouhlasí jak mladí, tak starousedlíci, kteří se na výsadbě lip před více než půl stoletím podíleli.

Pod stromořadím by měly podle projektu vést kanalizační přípojky k jednotlivým domům. Výkopy by mohly poškodit kořeny stromů. SVS se jednoznačně přiklání k variantě, kterou její zástupci představili na zářijovém veřejném projednání s občany, tedy vést kanalizační a vodovodní řady ve stávajících trasách. ,,Ze strany občanů byly vzneseny dotazy, zda by bylo možné kanalizaci posunout směrem do silnice, aby mohlo být stromořadí zachováno bez jakéhokoli zásahu. Ze strany SVS bylo jasně řečeno, že tento posun vzhledem k finanční a technické náročnosti není možný, jelikož kanalizační přípojky vedou od hlavního řadu k nemovitostem pod zmíněnou alejí stromů, tudíž by hrozilo porušení kořenového systému stromů. Dalším důvodem proti posunutí kanalizace je fakt, že v ulicích Husova a Hrnčířská je připraveno nové napojení kanalizační stoky na stoku z Jeronýmovy ulice, toto napojení není možné nikterak měnit,“ vysvětlil mluvčí SVS Mario Böhme. Vedení města se kloní k variantě kanalizace v jedné řadě s tím, že uprostřed by byl zachován pás s nově vysazenou zelení.

Do 13. ročníku ankety Alej roku, kterou pořádá organizace Arnika, bylo nominováno 83 alejí a stromořadí z celé ČR. Ani jedna nominace nepřišla pouze z Karlovarského kraje.

Nejvíc alejí bylo nominováno z Královohradeckého a Zlínského kraje, ze kterých přišlo 11 nominací. Královéhradecký kraj měl přitom v polovině října jen jednu nominaci a 10 dalších přišlo až v úplném závěru nominační fáze. Z Jihočeského kraje přišlo 10 nominací. Jako poslední, ve 23:58 poslední nominační den, byla nominována pražská Alej legionářů. 

Hlasování prostřednictvím jednoduchého formuláře odstartovalo 2. listopadu 2023 na webu Alej roku. Hlasuje veřejnost a každý může dát jeden hlas. Hlasování skončí 25. ledna 2024. Výsledky, jednu celorepublikovou vítězku a vítězku v každém kraji, vyhlásí Arnika na začátku února 2024. Paralelně probíhá fotosoutěž, kde nejkrásnější fotografie vyberou patroni ankety, např. kameraman přírody Lukáš Pich nebo herečka Petra Vojtková.

Do ankety je v roce 2023 přihlášena celá škála alejí, od těch, které byly vysazeny poměrně nedávno, až po doslova staleté aleje, od alejí, které se pojí s nějakou historickou událostí, až po ty, které jsou zajímavé díky raritnímu druhu stromu.

“Srdečně všechny zvu, aby se zapojili do hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2023. Děkuji všem nominujícím, že jim záleží na těchto místech s jedinečnými příběhy nejen stromů, ale také lidí, rodin, komunit a obcí. Také jim děkuji, že věnují alejím svůj čas a pečují o ně. 83 nominovaných alejí a každá je jiná. Prohlídněte si je, třeba tam najdete stromořadí ze svého okolí, nebo se začtete do příběhu z druhého konce České republiky. Věřím, že to je poutavé čtení a nádherné fotografie vás ohromí. Můžete také pomoci lidem s propagací aleje, které hrozí zánik. Jsem si jistá, že anketa Alej roku je jeden ze způsobů, jak lze chránit aleje tím, že ukážeme, že o aleje máme zájem ve svém okolí, že jsou oblíbeným místem a že víme o jejich pozitivních funkcích,” vyzývá k hlasování koordinátorka ankety Denisa Hronová.

Specialitou tohoto ročníku ankety Alej roku bude poskytnutí kořenové injektáže stromům ve vybrané aleji, kterou provede firma Groown. Kombinace unikátních rozpustných organických živin, humusových látek, složek zadržujících vodu a prospěšných půdních mikroorganismů, podpoří růst a odolnost stromů a prodlouží jim život.

(lus)

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Peruc

Bližší info na webu obce Peruc. Nástup 1. srpna 2024, přihlášky zasílejte do 17. května 2024.
WWW: https://peruc.cz/
E-mail: podatelna@peruc.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA ZŠ A MŠ Vilémov

Bližší informace na webu Obce Vilémov u Kadaně.
Tel.: 474398146
WWW: https://www.obec-vilemov.cz/
E-mail: vilemov@obce-cv.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video