Louňáci málo třídí, vývoz odpadu může podražit

Lucie Steklá 2023-11-25 10:05:00

Louny - Až sedmdesát procent odpadu, který občané Loun vyhazují do černých nádob na směsný komunální odpad, se dá ještě dále třídit. Město to zjistilo z analýzy, kterou si nechalo zpracovat u společnosti Marius Pedersen. ,,Bez změny přístupu veřejnosti k důslednějšímu třídění dojde v nadcházejících letech k navýšení poplatků,“ upozornil mluvčí lounské radnice Marcel Mihalik.


Analýza vzorku směsného komunálního odpadu se uskutečnila 25. září letošního roku, kdy bylo svezeno osmnáct kusů nádob velikosti 120 litrů z vybrané lokality Loun a dále patnáct kusů nádob o velikosti 1100 litrů. Ná-doby byly svezeny do areálu provozovny v Rybalkově ulici. Odpad se zde vy-sypal na plachtu a poté se ručně třídil podle předem určených kategorií. Vytříděný odpad daných kategorií se potom dále vážil.

,,Výsledkem je pro město velmi znepokojující údaj. Totiž ten, že až sedmdesát procent odpadu, který občané vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se dalo ještě dále třídit. Apeluji proto na nás všechny, abychom se nad tím zamysleli a odpady důsledněji třídili,“ vyzývá starosta Loun Milan Rychtařík. Dodává důvod svého apelu. ,,S platností nového zákona o odpadech byly totiž obcím a městům pevně určeny třídící cíle. Pokud je nezačneme plnit, vystavujeme se všichni riziku významného zdražení poplatků za odpad,“ zdůraznil.

Cílem pro rok 2025 je mít vytříděno minimálně šedesát procent recyklovatelných složek z komunálního odpadu, v roce 2030 již 65 procent a od roku 2035 alespoň sedmdesát procent odpadu. ,,Město Louny tento cíl v roce 2022 splnilo pouze z dvaceti tří procent,“ konstatoval mluvčí radnice.

Prvenství v kategorii odpadu, který se dá ještě třídit, má ten biologicky rozložitelný. Měl celkovou váhu 165 kg (30,11 procent), dále gastro odpad 54 kg (9,85 procenta) a následně plastový odpad, který měl váhu 53 kg (9,67 procenta). (red)

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video