Festival Jeden svět již podesáté v Lounech

Lucie Steklá 2024-04-11 09:53:01

Jubilejní desátý ročník opět představí filmy, které přinášejí pohledy na současné světové události z různých perspektiv. V termínu od 16. do 20. dubna 2024 představí vedle osmi dokumentárních projekcí i jeden hraný snímek inspirovaný skutečnými událostmi. Po filmech jsou připraveny jako vždy zajímavé debaty s pozvanými hosty.


Spojovacím prvkem letošního výběru je „hranice“, ať už ta mezi státy, překážka na cestě za svobodným životem, nebo ta osobní, kterou má každý nastavenou jinak a může narážet na nepochopení ostatních. Ve filmech se tak blíže seznámíte s členy pingpongové komunity v Oslu, cestovateli a snílky, uprchlíky na bělorusko-polských a taky korejských hranicích, LGBTQ+ performery, pejskaři nebo aktivisty. „Při výběru filmů jsme se zaměřili na témata, která osloví naši lokální komunitu a která v Lounech ve veřejné debatě chybí. Citlivě natočené příběhy skvěle otvírají diskuse a pomohou nám lépe pochopit souvislosti dnešního světa,“ uvádí hlavní koordinátorka festivalu, Kateřina Suchá. „Jedním z takových filmů je například Queendom, ve kterém sledujeme Geňu, velmi výraznou performerku. Určitě bychom si ji všimli kdyby šla po ulici v Lounech, jenže ona žije v Rusku. S grácií zvládá posměch, ale i výhružky. Film je velmi citlivě natočen a doufáme, že osloví diváky stejně jako nás, když jsme ho vybírali.“ Diskutovat po filmu můžete s Vasiliem Zhelninem právníkem z Ruska a LGBTQ+ aktivistou. 

Loni se festival „zabydlel“ v aule Okresního oblastního archivu, kde se i letos bude konat více projekcí. Začne se hned zahajovací projekcí nového filmu Hranice od režisérky Agnieszky Holland, který bude prvním hraným snímkem v historii lounského festivalu. V pátek odpoledne festival představí český film Tady Havel, slyšíte mě? Na diskusi přijali pozvání Jan Dražan a Jan Pergler, autoři knihy rozhovorů Náš Václav Havel. Večerní projekce bude patřit severskému příběhu pingpongové komunity z Osla. Novinkou mezi tradičními promítacími místy je Galerie Benedikta Rejta, kde můžete vidět film Hong Kong Mixtape o místní undergroundové artové scéně a kam přijede na diskusi po filmu zakladatel festivalu a lidskoprávní aktivista Igor Blaževič.

Čtvrteční večer promítá festival pravidelně na zámku v Jimlíně, letos to bude film o tom zda je domácí mazlíček právoplatný člen společnosti. Sobotní odpoledne bude patřit dětem, pro které jsou připraveny krátké dabované snímky o životě jich vrstevníků. Festival se již tradičně uzavře na Červeňáku kde vznikne provizorní kino s projekcí filmu Namasté Himalaj. Následně se můžete ponořit do hudby dreampopové kapely MEA z Libochovicka nebo si popovídat o filmech, které jste stihli na Jednom světě navštívit.

Více o festivalu na www.jedensvet.cz/louny
Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ÚDRŽBÁŘ - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání ÚDRŽBÁŘE. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Učitel odborných předmětů - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ - elektrotechnických, gastronomických, instalatérských. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

POŽADUJEME: vzdělánÍ zdravotnického směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou * finanční ohodnocení dle platných platových tarifů (10. platová třída/délka praxe) pro zdravotníky vč. zvláštního příplatku, příplatku za práci o víkendu a svátcích + odměny * 5 týdnů dovolené * příspěvek na dovolenou * příspěvek na penzijní pojištění * příspěvek na stravování * příspěvek na vitamíny a očkování * možnost dalšího vzdělávání. NÁSTUP IHNED
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video