Minulý měsíc přispěli skauti k údržbě vrchů Bořeň a Oblík.
Skauti z Loun vyrazili na vrchol Oblíku. Zde vyhrabali stařinu na poměrně velké ploše vrcholové stepi a dále na jižním svahu kopce. Management byl určen především k podpoře hlaváčků jarních, ale přispěje i ke zlepšení podmínek dalších druhů rostlin a živočichů, kterým vyhovuje rozvolněný travní porost. Třeba okáčům skalním. Bořeň si vzal do parády oddíl Horalové z Teplic. Jeho úkolem bylo vyřezat nálet nepůvodních borovic černých podél cesty na vrchol. Skauti dále vyhrabali stařinu a vyštípali výmladky keřů na pastvinách při úpatí hory. Zde také spočítali trsy konikleců lučních českých, které zaplotili pletivem, aby je nemohla okusovat zvěř.
Přírodovědci v Českém středohoří nezahálejí. V minulých dnech oznámili, že byl odstartován projekt PROSPECTIVE LIFE pro lepší ochranu rostlin, hub a živočichů. ,,Jeho ambicí je za deset let zlepšit kondici české krajiny, uchovat a zvýšit její biodiverzitu a zvrátit úbytek nejohroženějších druhů. Přinese nové záchranné programy, programy péče a regionální akční plány pro vybrané ohrožené druhy a také jejich důkladný monitoring,“ uvedli zástupci projektu Life České středohoří. Projekt neopomíjí ani osvětu, vzdělávání a komunikaci. A jak pomůže Českému středohoří? Zaměří se třeba na hvozdík písečný český, zvonovec liliolistý, sysla obecného, koniklec otevřený, sýčka či okáče metlicového, kteří mají domov právě tady. ,,Kromě lepší péče o místa, kde se tyto vzácné druhy se vyskytují, počítá i přípravou dalších záchranných programů či regionálních akčních plánů. Do projektu se pouštíme ve spolupráci s Ministerstvo životního prostředí a potrvá až do roku 2033,“ dodali zástupci projektu.
(lus), foto: Life České středohoří
Napsal(a): Lucie Steklá
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video