19 měsíců koalice na lounské radnici. Jak plní sliby? Investují?

Lucie Steklá 2024-05-31 14:44:00

Louny - Čas ubíhá a současná koalice ANO, SOCDEM, LP, SPD vládnoucí na lounské radnici má za sebou devatenáct měsíců od zvolení v komunálních volbách v říjnu 2022. Jak se jí zatím daří plnit program, s nímž do voleb šla a co jí bylo nejvíce vytýkáno, na to se zaměřil Lounský Press.


Co se povedlo?

Zdravotnictví, nedostatek pediatrů a ambulantních specialistů je v Lounech dlouho téma číslo jedna, které obyvatele trápí. K této oblasti se přihlásil sám starosta města Milan Rychtařík (ANO), který využívá svých kontaktů též jako předseda krajského výboru pro zdravotnictví. Snaha i nabídnuté benefity radnicí nesou své ovoce. Do Loun se starostovi M. Rychtaříkovi podařilo přivést novou lékařku, neuroložku MUDr. Alenu Táboříkovou (na snímku vpravo). Ordinaci otevřela loni v září na lounské poliklinice. ,,V první řadě selhává vláda a stát. My jako město tu za ně řešíme problém s nedostatkem lékařů tím, že jim připravujeme pobídky, zázemí, podporu s výbavou ordinace. Láká i Ústecký kraj. Děláme maximum,“ řekl Lounskému Pressu M. Rychtařík (ANO) a prozradil, že v současné době jedná o příchodu nové pediatričky.

Zaměřili se na bezpečí

Hodně aut, málo místa na jejich zaparkování v sídlištích. Parkovaní je problém, který si koalice vzala za svůj. Krátce po převzetí správy města se začala parkovací stání budovat, dvacítka míst vznikla pod obchodem Albert v horní části autobusového nádraží. Více než stovka se připravuje za bývalým kulturním domem, v němž vzniklo nákupní centrum, a na západním sídlišti U Kotelny. K rozšiřování parkovacích stání dojde také v dalších vytipovaných lokalitách. Vedení města v tomto bodě zatím sliby plní.

Dopravu a bezpečnost má v gesci místostarosta Pavel Csonka (SOCDEM), který je zároveň pověřen řízením Městské policie Louny. Strážníci za uplynulých devatenáct měsíců například pomohli dopadnout zfetovaného recidivistu, který v lokalitě Luna ohrožoval děti nožem. V oblasti dohledu na veřejný pořádek a ochrany bezpečí a majetku se nyní rozšiřuje městský kamerový dohlížecí systém (MKDS) z devíti na dvacet osm kamer. ,,Původně jsme počítali, že zakázka na rozšíření MKDS bude okolo pěti milionů korun. Nakonec se nám povedlo výrazně ušetřit, vítěz soutěže dal cenu 2,9 milionu korun,“ uvedl Pavel Csonka (SOCDEM).

Park se vrátil občanům

Jedním z volebních hesel všech čtyř koaličních stran bylo, že výstaviště vrátí zpět Louňákům a z jeho pronájmu získají víc peněz do městského rozpočtu. To se stalo letos. Nájemce Diamant Expo platí nově městu čtyři-krát víc, než kolik platil posledních zhruba dvacet let, a to 1,2 milionu korun. ,,Hlavně si ale o dění v parku rozhoduje město, ne soukromá firma. Park i letní kino mají potenciál být více využívány k volnočasové rekreaci, sportu i kulturním zážitkům. Těší mě, že se nám povedlo z pronájmu získat pro město víc peněz a že můžeme v parku realizovat naše myšlenky a víc městských akcí,“ chválí si koaliční spolupráci zastupitel za Lounské patrioty Jan Čáka. V plánu je oživit park i řeku Ohři. Návštěvníci se mohou těšit na molo a půjčovnu lodiček.

Do Masarykových sadů má současná koalice záměr vrátit společenský život. ,,Zastřešením podia letního kina bychom mohli vytvořit letní divadelní scénu podobně, jakou mají v nedaleké Tvrzi Divice,“ domnívá se radní pro kulturu Michal Pehr. Radní pro sport Jitka Hofmannová zase přemýšlí nad využitím zdejších pavilonů pro volnočasové aktivity dětí a mladistvých. ,,Tyto prostory jsou v době, kdy se nekonají veletrhy, nevyužité. Smysl by dávalo nabídnout je sportovním a volnočasovým klubům zaměřujícím se na děti a mládež,“ míní.

Město Louny nezapomíná ani na zeleň, vylepšování občanské vybavenosti a vize o svém rozvoji. Letos na jaře Louny začaly s mozaikovou sečí. ,,Seče se tráva podél chodníků a cest, jin-de se nechává vyšší. Jedná se o doporučovanou seč v boji se suchem. Vyšší tráva udržuje vláhu, poskytuje taky úkryt drobným živočichům, kteří jsou pro životní prostředí nepostradatelní,“ říká mluvčí města Marcel Mihalik.

Louny vysázely šedesát stromů a dokončují revitalizaci parků. ,,Park u vlakového nádraží prochází obrovskou proměnou. Tato dřív nepěkná oblast se mění v hezčí,“ míní radní pro životní prostředí Jaromír Suchan (SPD). Občané se brzy dočkají také lanového centra, které si vybrali ze sedmi projektů, o kterých hlasovali.

Veřejnosti vedení představilo také vizi rozvoje směrem na Západ. ,,Mělecké předměstí a Skalka jsou dvě lokality, kam se můžou Louny rozšiřovat. Představu o tom, že se zde postaví nové městské byty za dostupné ceny, ale i nová škola, školka a park, již máme,“ říká starosta.

Investice jsou rekordní

Letošní rok plánují Louny rekordní investice až 150 milionů korun za tři desítky rozjetých investičních záměrů a akcí. Suma na investice je vyšší než za dva předchozí roky dohromady. Například před 10 lety dalo město na investice jen 31 milionů korun. Nejvíc peněz půjde na rekonstrukci městského majetku, například školních budov. ,,Rekonstrukce se dočká 4. ZŠ v ulici Přemyslovců, na 8. ZŠ Školní začne v září školní rok s novou kuchyní a na 7. ZŠ začíná výstavba multifunkční přednáškové auly. Investice jsou vidět také na budově gymnázia nebo mateřských školách,“ vypočítává radní pro školství Milan Čermák (SOCDEM).

S kinem šlápli vedle

Ne vždy se ale plánované kroky radnice setkají se spokojeností občanů a opozice. Rozhořčení a vlnu emocí v závěru loňského roku vyvolalo plánované snížení peněz pro Kino Svět ze strany města v plánovaném rozpočtu na rok 2024. Lidé ihned začali kino podporovat v internetové petici, která žádala zachování finanční podpory lounského kina. Podle tehdejšího vyjádření majitele kina je finanční podpora ze strany města naprosto klíčová, bez ní nelze jeho provoz udržet. Radnice se ihned ohradila proti tvrze-ní opozice, že navrhovala kinu pro rok 2024 částku 0 korun. Pouze se prý hledal vhodný způsob financování. Kinu se nakonec dostalo stejné finanční podpory, tedy 1,2 milionu. ,,Kino Svět bude město podporovat stejně, jako podporuje ostatní kulturu ve městě,“ uvedlo tehdy vedení města.

Kritika za sundání ukrajinské vlajky

Koalici tvoří ANO, SOCDEM, Lounští patrioti a SPD od října 2022, zástupce mají v sedmičlenné radě. V 29členném zastupitelstvu drží křehkou většinou o jeden hlas. Nástup ne-měla koalice jednoduchý. Špatné světlo na ni padlo hned v týdnu po ustavujícím zastupitelstvu za sundání ukrajinské vlajky. Tu tam v únoru 2022 vy-věsilo bývalé vedení, nahradil jí městský prapor. Krok na sociálních sítích pochválil tehdy Tomio Okamura, šéf SPD, která bodovala i v Lounech. Starosta Milan Rychtařík ale Okamurovo ,,přivlastnění“ výměny vlajek v Lounech kategoricky odmítl. ,,Všichni v tom hledají senzaci, žádná v tom není. Pouze vracíme na tradiční místo vlajku Loun, města sebevědomého a hrdého. Což samozřejmě neznamená, že bychom přestali podporovat statečný boj ukrajinského lidu a odsuzovat agresi Ruska“, vysvětlil tehdy krok Rychtařík. (lus, mim)

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video