Zeměškolní farmaření se představí na Farmářském dni

Vlasta Fišrová, průvodkyně dětí v ZŠ 2024-06-10 06:50:00

Údlice - Moderní skleník, kurník pro slepičky, jedlá zahrada, skalky a venkovní posezení, to vše již nyní slouží dětem ze ZeMěŠkoly v Údlicích. Dosud nepříliš hospodářsky využívaná zahrada tak ožila množstvím edukativních prvků, na jejichž pořízení finančně přispěl Ústecký kraj.

Součástí farmaření je i tříkomorový kompostér, který přímo pro tento projekt vyvinula firma Kokoza a finančně podpořila nadace Nexen Tire Europe.

Zeměškoláci si tak vyzkoušeli, jak se vypěstuje zelenina a zdravé bylinky přímo ze semínek. Sazeničky poté přesadili do záhonů ve skleníku i venku na zahradě. Nejdřív bylo ale třeba skleník postavit, cestičky k němu vybudovat, celý areál oplotit. Na všech těchto pracích se podíleli jak žáci základní školy i mateřinky, tak ochotní rodiče, dobrovolníci a průvodci dětí. V naší škole nazýváme pedagogy průvodci, provázíme děti jejich vývojem, učením všech důležitých dovedností a kompetencí.

Zeměškoláci tak zažívají vše v praxi, díky kompostéru je například i chemie mnohem zábavnější, když ve zkumavkách pozorujete měnící se pH či teplotu a poté analyzujete výsledky. Přírodopis se také hravě učí pomocí mikroskopu, kdy děti objevují mikroorganismy z půdy. Nemluvě o samotném sázení a opečovávání rostlin. Zasadili jsme i keře rybízu a malin, k světu se mají jahodníky.

Všem patří velký díl za to, jaký kus práce společnému farmaření již dali, projekt byl zahájen v listopadu loňského roku a nyní nás čeká slavnostní Farmářský den. Ve čtvrtek 13. června od 14 hodin představíme, co vše jsme jako farmáři vytvořili. Nabídneme i naše výpěstky, ve skleníku se zatím nejlépe daří ředkvičkám, salátu, rajčatům, okurkám a bylinkám jako je šalvěj a tymián. Uchytily se i dýně a melouny.

Přijďte si s námi pochutnat na našich výpěstcích a oslavit úspěchy projektu s hmatatelnými výsledky.

Napsal(a): Vlasta Fišrová, průvodkyně dětí v ZŠ

Komentáře

Nabídky práce

Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video