Úsek D7 u Chlumčan je v provozu, další se chystá za dva roky

Lucie Steklá 2024-07-09 06:57:00

Chlumčany, Louny - ,,Sedmička“ je zase o kousek delší v celém svém profilu. Zprovoznilo ji v pondělí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v 4,4 kilometru dlouhém úseku u Chlumčan. Práce za 1,2 miliardy korun bez DPH trvaly dva roky a čtyři měsíce. ,,Dostavbou této dálnice zlepšíme spojení na Německo a zkvalitníme tak doprav-ní obslužnost průmyslových zón. Doháníme tím další z dluhů, snažíme se důležitou infrastrukturu co nejrychleji dostavět. Míříme k tomu, aby celá dálnice D7, která propojí Prahu s Chomutovem, byla hotová do pěti let,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.


Ke slavnostnímu zprovoznění dálnice u Chlumčan za účasti zástupců provozovatele, investora, ministerstev a obcí, došlo v místě, kde se do dvou let chystá výstavba odpočívky. Velká parkoviště se stovkou míst pro osobní au-ta, kamiony a autobusy vybavená toaletami a sprchami mají vyrůst v obou směrech poblíž Smolnice v roce 2026.

Nový více než čtyřkilometrový úsek D7 u Chlumčan slouží z větší části řidičům již od loňského prosince. Jen u chlumčanského mlýna se zatím po dálnici jezdilo v jednom jízdním pásu, v půlkilometrovém úseku byl provoz svedený do dvou protisměrných pruhů. Součástí stavby je sedm mostů, nejdelší z nich měří 175 metrů.

Komplikace na D7 u Loun ale i přes otevření úseku a všech sjezdů nekončí. Na dálnici zůstane poslední omezení u Loun, v této chvíli směrem na Chomutov, a to kvůli výstavbě lávky mezi východním okrajem města a Cítoliby. ,,Rychlost je v tomto místě omezena ze 130 na 80 kilometrů v hodině, jezdí se jedním jízdním pruhem v každém směru dálnice.

D7 také zajistí dopravní obslužnost průmyslových zón u Mostu, Loun, Postoloprt a zóny Triangle, která je jednou z největších v Česku. Letos má ŘSD v plánu začít stavět všechny tři zbývající úseky D7 ve středních Čechách. Jde o sedmikilometrový úsek Kutrovice – Panenský Týnec, podobně dlouhou část dálnice mezi Knovízí a Slaným a úsek od mimoúrovňové křižovatky Slaný – západ do Kutrovic.

Z dálnice D7 zbývá dostavět dvacet čtyři kilometrů. Nejsložitější bude ú-sek u Postoloprt, kde se řeší ochrana před stoletou vodou i to, jak dálnice povede přes řeku Ohři. ,,Máme požádáno o vydání územního rozhodnutí a již běží územní řízení. Zároveň zpracováváme dokumentaci ke stavebnímu povolení,“ řekl Radek Mátl. Dálnice D7 mezi Prahou a Chomutovem bude dlouhá 83 kilometrů. Její první úseky vznikly v 60. a 70. letech minulého století v návaznosti na stavbu Nového letiště v Ruzyni.

Stavbu zahájila společnost Metrostav Infrastructure v únoru 2022, vyjde na zhruba 1,2 miliardy korun bez DPH. Většinu, 900 milionů korun, zaplatí Evropská unie prostřednictvím operačního programu doprava. Na úseku vyrostla osmdesátka stavebních objektů, nejnáročnější byla mostní estakáda u Chlumčan přes železniční trať, silnici a potok. „Stavba začala, když začala válka na Ukrajině. Dost ji to ovlivnilo. Potýkali jsme se s nedostatkem materiálu i jeho zvýšenou cenou," přiblížil předseda představenstva a ředitel Metrostav Infrastructure Zdeněk Ludvík. (lus, tk)

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ - LOUNY

Jsme fandové digitálního účetnictví, umělé inteligence a moderních technologií a do naší lounské kanceláře hledáme novou posilu pro stálou nebo nárazovou spolupráci externí nebo interní formou. Předchozí zkušenost s účetnictvím je nutná, moderní technologie zaškolíme a zvládneme společně. Požadujeme ochotu učit se novým věcem, pozitivní, zodpovědný a aktivní přístup.
Tel.: 777197823
E-mail: info@arelas.cz


VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video