Milan Rychtařík je starostou města dva roky a dva měsíce, ke dni vydání rozhovoru to je 843 dní. Zeptali jsme se ho, jak uplynulý čas ve své funkci hodnotí, co považuje za priority a jaké projekty Louny v následujících letech čekají.
Jak byste zhodnotil své dva roky ve funkci starosty? Co považujete za největší úspěch svého vedení města Louny?
Samozřejmě považuji za úspěch to, že fungujeme jako tým a dotahujeme naplánované investice. Plníme postupně program, ve kterém jsme voličům slíbili i konkrétní plnění volebních slibů. To, že se město Louny rozvíjí a nestagnuje, to považuji samozřejmě za úspěch a úspěchy jsou pro občany viditelné v podstatě na každém jejich kroku.
Jaké klíčové výzvy jste během svého působení řešil a jak se Vám je podařilo zvládnout?
Starosta města má výzvy každý den. Moje představa role starosty byla trošku jiná, a já vždy v nadsázce říkám, že starosta je krizový manažer. Dnes a denně řešíme věci či situace, které nebyly na programu a musíte se k nim postavit a vyřešit je.
Těch výzev je samozřejmě celá řada. Uvedu jeden příklad z poslední doby. Koncem loňského roku hořela ubytovna v Husově ulici. Relativně pozdě ve-čer jsem svolal krizový štáb, postarali jsme se o evakuované osoby, zajistili jim náhradní bydlení a stravování a hygienické potřeby. Tohle byla výzva, kterou jsme zvládli s kolegy na sto procent. Samozřejmě výzvou jsou investice, které postupně realizujeme a plníme. A to si myslím, že je to zásadní.
Čím to, že výzvy tak dobře zvládáte?
Tím, že jsme velmi dobrý realizační tým. Mám okolo sebe opravdu výkonné úředníky, ale i oba místostarosty. My jsme si vlastně ty gesce rozdělili i do gescí jednotlivých radních a musím říci, že to funguje opravdu výborně. To je rozdíl oproti minulosti, kdy všichni řešili všechno.
Vzápětí po našem nástupu do funkcí jsme museli řešit nastalou energetickou krizi. V návaznosti na tuto situaci jsme vydali ,,desatero úspor“, omezili jsme částečně veřejné osvětlení památek, které se chvíli přestaly nesvětlovat. Rychle jsme ale řešili výměny starého halogenového osvětlení za úspornější LED osvětlení, protože náklady byly opravdu velice vysoké. Výsledkem jsou úspory města ve statisících. Doma každý šetříme, ale ve městě se to dělo prostě jinak.
Změnilo se vaše vnímání role starosty od doby, kdy jste do funkce nastoupil?
Moje představa správce města je odlišná od reality. Jak jsem řekl - krizový manažer a výkonný manažer. Mám praxi z mezinárodních firem. Každý den musím řešit tisíce maličkostí, od poplatků za psa, poplatků za odpady, potulné kočky, bezpečnostní situaci, dopravu v centru města, finanční plánování nebo investice, porady s kolegy a do toho skloubit samozřejmě věci jako protokolární záležitosti, což je pře-dávání diplomů, cen, přijímání zahraničních návštěv. Je to obrovská množina různorodých úkolů, které musí starosta vyřídit. Je to práce na 24/7, která nekončí ani o víkendy.
Byl jste na takovou časovou náročnost připravený?
Já jsem vždy pracoval ve firmě a v týmu, což si myslím, že moje silná stránka oproti mým předchůdcům. Původ-ní profesí jsem manažer, a tak mám jisté procesní postupy asi v krvi. Pro mě je týmová práce alfou a omegou postupu dopředu ke splnění cíle. Ke každému úkolu přistupuji jako k projektu, na začátku je zadání, na konci musí být konkrétní výstup a hledám cesty, jak k tomu společně dojdeme. Součástí toho je rozdělení úkolů lidem v týmu. Jeden člověk nic sám neudělá, potřebujete mít pořád i zpětnou vazbu, kterou mi dají právě nejbližší kolegové z projektového týmu.
Jak pokročil rozvoj plánovaných projektů, které se za dva uplynulé roky podařilo v Lounech dokončit?
Na podzim loňského roku jsme měli velkou koaliční schůzku, kde jsme kolegům z koalice ,,skládali účty“. Udělali jsme energetickou koncepci, máme strategický plán, máme koncepci na zvýšení parkovacích míst ve městě, zavedli jsme podpory pro lékaře a stomatology, vysoutěžili jsme výstaviště do naší správy po mnoha letech. Instalovalo se plovoucího molo na řece Ohři, což bylo v našem programu, uspořádali jsme kulatý stůl s lékaři, což v Lounech dlouhá léta nebylo a lékaři to velmi dobře přijali. Investovali jsme nemalé finanční prostředky do sportu, koupila se nová rolba či časomíra. Otevřeli jsme skatepark. A asi tím nejdůležitějším bylo představení architektonické studie Skalky a Měleckého předměstí, což jsou velmi významné akce. Těch konkrétních splněných úkolů je hodně a stejně hodně jich je i před námi.
V Lounech nám také začal fungovat mobilní hospic, takže máme zajištěnu péči pacientů, kteří jsou v paliativní péči. Je tu domluva s vedením Mobilního hospicu u sv. Terezie, která nyní rozšířila péči i pro pacienty na Lounsku. Z kulturních akcí bych zmínil olympiádu mateřských školek, dětský den, investovali jsme finanční prostředky do divadla, kde jsme kupovali novou audiotechniku. Vstoupili jsme do partnerství Zdravých měst, což je platforma měst na sdílení příkladů dobré praxe.
Určitě významným počinem bylo rozjet fotovoltaiky a teplená čerpadla na městské objekty, právě kvůli zvyšování energetických nákladů. Zavedli jsme mozaikovou seč, a udělali jsme revitalizaci Komenského náměstí, které až se na jaře zazelená, bude opravdu důstojnou částí města. Snažíme se zkomfortnit a zkrášlit veřejný prostor, což se nám velmi dobře se nám to podařilo v Husově ulici. Tady se sešly tři skvělé věci, kdy SŽDC opravilo budovu nádraží, majitel opravil ubytovnu Oharka, my jsme revitalizovali park. Když nyní lidé přijíždí do Loun od Libochovic, tak přijíždí do prostředí, které je opravdu hezké a příjemné, což doposud nebylo. Pořád se snažíme město dělat krásnější a krásnější.
Jak hodnotíte kvalitu života v Lounech, zlepšilo se něco pro místní obyvatele?
Kvalita života ve městě navazuje na naši snahu město pro obyvatele Louny rozvíjet. Každý chceme žít v hezkém, čistém, útulném a bezpečném městě.
Upravili jsme také prostranství před ,,Domečkem“, kde mají lidé nyní krásné a příjemné prostředí pro posezení. Výsadba jarního kvítí pod hradbami měla u občanů velký úspěch a doslova zbourala sociální sítě v celé republice. To byl opravdu skvělý počin.
Jakým způsobem komunikujete s občany Loun? Podařilo se vám zlepšit transparentnost rozhodování radnice?
Myslím si, že oproti minulosti se právě komunikace s veřejností výrazně zlepšila. Začal jsem od nástupu do funkce realizovat pravidelná setkání ,,Káva se starostou“, což je úplně nový formát komunikace s veřejností. Musím se pochlubit, že o tomto formátu setkání s občany napsal měsíčník Moderní obec, kde nás uvedli jako příkladné město. Káva se starostou je pravidelné setkání s občany a skládání účtů. Vždy říkám, i ve facebookovém příspěvku, ať mi občané přijdou říci i ty nepříjemné věci, protože ta komunikace na přímo je mi osobnější, než třeba přes tiskové zprávy nebo sociální síť. To si myslím, že se výrazně zlepšilo. Samozřejmě pokračujeme v setkávání s občany v našich čtvrtích a místních částech, které neděláme pouze ve volebním roce, ale od začátku fungování koalice. Na těchto setká-váních řešíme jejich každodenní problémy, vždycky jsou přítomni vedoucí správního odboru, ředitel městské policie a technické služby. Samozřejmě se také setkáváním se seniory, což jsou pravidelné návštěvy domova pro seniory a senior klubu, ale i setkání s rodáky Loun. Myslím si, že veřejná informovanost je výrazně lepší, než v minulých letech. Na léto plánujeme ,,na pivo se starostou“.
Co považujete za své hlavní priority pro druhou polovinu volebního ob-dobí? Jaké projekty byste chtěl dokončit před koncem mandátu?
V plánu je dotažení multifunkčního sálu na Základní škole Prokopa Holé-ho, což je jedna z největších investic, která nás čeká. Pak je to samozřejmě další etapa modernizace veřejného osvětlení, velká plánovaná akce je na ZŠ Přemyslovců, a to je výstavba nad-zemních učeben a ruku v ruce s tím budeme opravovat sociální zařízení šatny a tělocvičnu. Na Rynečku to bude vybudování parkovacích míst včet-ně polopodzemních kontejnerů, chceme zrealizovat Bikepark pod Chlumem, zřídit okružní křižovatku na křížení ulic Fügnerova a Poděbradova. Stále platí to, že na celém území města Loun rozšiřujeme polopodzemní kontejnery. Nesmím zapomenout na, z mého pohledu důležité akce, abychom se chovali zeleně, a to je fotovoltaika, tepelná čerpadla a mikrokogenerační jednotky v domově pro seniory a fotovoltaika na mateřské škole, fotovoltaické panely na sportovní halu a fotovoltaika na technickou správu města.
Za zmínku stojí určitě vybudování dětského vodního světa na koupališti, je připravená projektová dokumentace na zatraktivnění areálu, který budeme chtít výrazně vylepšit. Chceme vypsat výběrové řízení na projektovou dokumentaci na vytápění pavilonu Josefa Fouska, aby se z toho krásného pavilonu nestala pouze sezónní letní záležitost, ale aby měl pavilon celo-roční využití. Získáním parku do své vlastní správy byla ukončena ekonomicky nevýhodná smlouva s Diamant Expo, čímž se nám právě odstartovaly možnosti větších investic do parku.
Výrazně rozšiřujme také dohledový kamerový systém ve městě, což je především z pohledu bezpečnosti pro občany našeho města velmi důležité.
Spolu s Ústeckým krajem také připravujeme okružní křižovatku na Suzdale. Nechali jsme také zpracovat krajinářskou studii na území Chlumu. Tím, že v této lokalitě vznikla úplně nová čtvrť, tam nyní vzniká Zahradní město dvě. Do budoucích let chceme zajistit občanskou vybavenost, proto jsme požádali krajináře o studii.
Co vás na vaší práci nejvíce těší?
Těší mě samozřejmě dokončené projekty a samozřejmě, pokud je za to pochvala od veřejnosti. Jako se to stalo například po dokončení revitalizace parkoviště na Osvoboditelů, ale také za úpravu prostranství před Domečkem. Pochvalu jsme samozřejmě dostali za jarní květiny, za což jsem i já pochválil své kolegyně, které dostaly bonboniéru a květinu. Tento krok se jim opravdu povedl.
Jak zvládáte vyvažovat pracovní povinnosti a osobní život?
Nebudu lhát. Říkám, že je to velice těžké. Moje rodina trpí tím, že na ně prostě nemám tolik času. Ale vnímám to tak, že když jsem se na čtyři roky upsal veřejné službě a tu misi mám jasnou a musím jí naplnit. Mandát od voličů jsem dostal, oni mě volili na základě slibů a nebylo by fér, pokud bych ty volební sliby společně s kolegy neplnil. Rodině slibuji, že to bude lepší. Upřímně, pokud má člověk vykonávat mandát starosty pořádně, podle toho jak si to nastavil, tak to prostě skloubit úplně nejde, vždycky to v osobním životě trochu pokulhává. Je to znát například, když se dcera učí a chtěla by pomoci s úkoly, a já nemám tolik času.
V radě jste si rozdělili před dvěma lety gesce, Vy, pane starosto, zodpovídáte za finance a zdravotnictví. To jste si vzal za prioritu, že přivedete lékaře. Za poslední rok se Vám podařilo přivézt ovšem pouze jednu lékařku, a to neuroložku Alenu Táboříkovou. Kde se Váš elán zasekl?
Nikdy jsem neřekl, že přivedu lékaře, ale že pomůžeme přivést lékaře. V závěru loňského roku jsem jednal se specialistou, kterému se v Lounech líbí a projevil zájem u nás otevřít praxi. Je potřeba říci, že lékaři jsou kompetence státu, především ministerstva zdravotnictví a pojišťoven. My jako město tomu můžeme pomoci vypsáním programů, které k nám lékaře nalákají. Mohu říci, že v Lounech pravděpodobně nastoupí v letech budoucích mladá dětská lékařka. Věřím, že i ambulantní specialista se rozhod-ne pro ordinaci v Lounech. Bohužel díky tomu, že jsme před lety přišli o nemocnici, tak ve městě, kde není nemocnice, lékaři prostě nejsou. Stahují se do měst, kde nemocnice jsou, kde mohu sloužit a dovzdělávat se. My to-mu můžeme jenom pomoci, my lékaře sháníme, inzerovali jsme v odborných lékařských časopisech. Lékaře ale shání celá republika. Problém, na který doslova dnes dojíždíme, je absence nemocnice. Tohle od kolegů, kteří ještě dnes v zastupitelstvu města jsou, bylo trestuhodné a neomluvitelné. V Lounech všichni víme, která politická strana a konkrétní osoby za tím stojí.
Rok 2024 měl být rokem rekordních investic, začal odhalením obří vize o dvou rozvojových lokalitách. Moc toho ale vidět nebylo. Čím to je?
Je potřeba říci, že jsme představili architektonickou studii toho, jak by město mohlo a mělo vypadat. Tyto dvě lokality nabídnou rozvoj města, obě až pro sedm tisíc lidí. Musí se ale říci to zásadní, pozemky tady mají mnoho majitelů a více než rok řešíme majetkoprávní vypořádání, aby tam město mohlo mít občanskou vybavenost a mohou tam realizovat svoje zájmové stavby. K tomu potřebujeme ty pozemky, takže směňujeme, vyměňujeme, odprodáváme, nakupujeme. Vel-mi mě mrzí, že opoziční zastupitelé se na posledním zastupitelstvu postavili proti nákupu strategických pozemků, které nutně potřebujeme pro občanskou vybavenost. Jednoduše říkají, že nechtějí rozvoj města a to mě velmi mrzí.
Ale platí to, co jsme řekli a řekli jsme to veřejně, že město má ambici po mnoha letech stavět městské byty. Nejdříve se ale musí dořešit majetkoprávní vztahy.
Budete opět kandidovat?
Tuto otázku v současné době vůbec neřeším. Primárně se soustředím na ,,teď“, abychom důstojně dokončili volební období a dali lidem to, co jsme jim slíbili. Na to se soustředím. V tuto chvíli nad další kandidaturou vůbec nepřemýšlím a není to pro mě prvořadé. Děkuji za rozhovor.
Lucie Steklá
Napsal(a): Lucie Steklá
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video