Úvod   /   Zprávy   /   Opět uctili hrdiny

Opět uctili hrdiny

Redakce 2012-10-23 08:05:00

Louny – Také letošního roku vzpomněli zástupci města, váleční veteráni a bojovníci za svobodu smrt tří výsadkářů, kteří zemřeli v Lounech 16. října 1944 v boji s německými vojáky. Slavnostní akt položení věnce a květin se konal u památníku na Mělcích za účasti čestné stráže vojáků Armády České republiky a strážníků Městské policie v Lounech. Více snímků ze vzpomínky najdete zde.

Před 68 lety byl v okolí Loun omylem vysazen výsadek parašutistů, který měl původně cíl na Šumavě. Celkem bylo v letadle 17 výsadkářů prvního smíšeného výsadku (občané Sovětského svazu a Československa). Navigátor během letu ztratil orientaci a dovedl výsadek 150 km severně od původně plánovaného cíle, na hranice Sudet a Protektorátu Čech a Moravy. Výsadkáři opouštěli letoun na dvakrát. První skupina dopadla do Sudet do blízkosti obce Lipno a druhá na západní okraj Loun. Ve druhé skupině byla Věra Morgunová, Vladimír Jastremski a Nikolaj Kosenkov.  Všichni se sešli na návrší Mělce, ovšem k jejich velké smůle zde zrovna probíhalo cvičení německých vojáků, parašutisté jsou na Mělcích obklíčení a dochází k přestřelce. V nerovném boji si parašutisté nechávají poslední kulku pro sebe. Dne 17. října 1944 odvážejí Němci z Mělců těla na západní okraj Loun, na křižovatku Žatec – Chomutov, kde těla zakopávají. Protože se na hrobě výsadkářů objevovaly květiny, těla byla vykopána a převezena do Terezína, tam spálena a jejich popel byl vysypán do Labe. Text a foto: Ladislav Bába

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video