Komín udělal bác. Na "sladkém" pozemku vyrostou domy

Pavel Macák 2013-05-22 00:47:00

Lenešice – Několik stovek lidí přihlíželo minulý čtvrtek demolici komínu ve starém cukrovaru v Lenešicích. Komín, který byl s výškou 73 metrů druhý nejvyšší komín v republice, padl zásluhou dvaadvaceti kilogramové nálože a šikovnosti technického vedoucího odstřelu Dušana Nekardy a Petra Mikuly jako podťatý během několika sekund. Více snímků z demolice najdete zde.

„Stál tady víc než sto let. Podle projektu byla jeho životnost už na hraně a navíc podle statika byla na samém vrcholu asi sedmimetrová puklina od zásahu blesku. My jsme jako obec areál cukrovaru koupili v aukci za téměř 1,6 milionu korun a postupně budeme všechny budovy demolovat. Na jejich místě budou podle právě zpracovávaného územního plánu připraveny během čtyř let stavební parcely pro čtyřicet až padesát rodinných domů. Měly by zde být i dětská hřiště a parková úprava, ale o tom je zatím předčasné hovořit,“ řekl starosta Karel Nováček.
Příprava na samotný odstřel trvala několik dnů. Zkušení střelmistři se svými pomocníky museli nejprve obnažit části na patě komínu, do vyvrtaných děr zasunout nálože a spojit je rozněcovacím kabelem. Diváci si na samotný okamžik odstřelu museli trochu počkat, ale pak Dušan Nekarda odpálil tři varovné petardy a začalo odpočítávání… První stisk roznětky selhal, protože se uvolnil jeden kabel, ale to se v okamžiku napravilo a komín měl své vteřiny sečteny. Nekarda zajásal zdviženými pěstmi a zanedlouho si se svým parťákem potřásli rukama. „Už ty odstřelené komíny ani nepočítám. Tuhle práci dělám už čtyřicet let a s kolegou Petrem Mikulou střílíme asi dvacet let," prozradil Dušan Nekarda.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Veterina Podměstí - podkova pro štěstí

Slavnostní otevření Veteriny Podměstí 5. 11. 2023 a podkova pro štěstí jako dárek MVDr. Ivaně Kafka Kocinové.

Přehrát video
Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video