Dědici Emila Filly chtějí vrátit půjčené obrazy. Nelíbí se jim, že pamětní síň na Peruci je uzavřena

Pavel Macák 2013-06-20 00:14:00

Peruc – Velký problém se nyní rodí na Peruci, i když samotný městys za něj vůbec nemůže a nemůže k jeho vyřešením ani nikterak přispět. Starosta Antonín Lanc obdržel minulé pondělí e-mailem dopis od Františka Krejčího z Prahy, který je univerzálním dědicem díla Emila Filly. V něm se dotazuje, jaký bude další postup starosty a městysského úřadu, aby byla obnovena pamětní síň tohoto významného českého malíře v pravém křídle zdejšího zámku a v ní byly podle jeho poslední vůle umístěny jeho obrazy. Dědicové, František a Jindřich Krejčí, v dopisu požadují vysvětlení, co se bude s pamětní síní jejich předka dít.

„Mohou to být poslední informace před zahájením soudního řízení o navrácení movitého majetku rodiny Krejčových. Oni si vyhrazují právo, po nesplněném slibu (existence Památníku Emila Filly), na vydání veškerého movitého majetku, jenž byl původně do síně zapůjčen právě k její realizaci. Po totální destrukci tohoto projektu již nic nestojí v cestě ke spravedlivému, právnímu vyrovnání,“ píše se v dopisu.
„Velmi mě mrzí, že si dědicové po Emilu Fillovi myslí, že na vině jsem já nebo městys Peruc. My naopak již několikrát jednali se správcem Galerií Benedikta Rejta i krajskými úředníky, aby byla Pamětní síň Emila Filly znovu zpřístupněna, ale zatím jsme žádnou kladnou odpověď nedostali, i když jsme nabízeli pomoc při stavebních či jiných pracích, které by otevření síně umožnily,“ hájí se starosta Antonín Lanc.
Jak je vidět, pokud se vedení Ústeckého kraje a Galerie B. Rejta nerozhoupe, jednoznačně hrozí, že dědicové mohou získat do vlastnictví velice cenné obrazy po svém předkovi a případně je na aukci prodat za desítky milionů korun. Stát tak přijde o mimořádná díla a veřejnost o možnost je zhlédnout v prostorách, které si Filla na Peruci vybral pro vystavení svých obrazů.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video