Divadelní spolek za Žatce dokončil film

Iveta Drlíková 2013-08-14 14:21:00

Žatec – V pátek 23. srpna bude mít v letním kině premiéru  film „Požírači leknínů“. Je to první celovečerní snímek, který kompletně vznikl v Žatci. Natočil jej divadelní spolek Opera Žatec podle stejnojmenné hry, kterou divákům místní ochotníci předvedli poprvé v prosinci roku 2011. Před slavnostním uvedením snímku na filmové plátno jsme vyzpovídali autora scénáře, režiséra a herce žatecké Opery, Jaroslava Wagnera (na snímku z natáčení vlevo; vedle kameraman Lukáš Šimandl).

Premiéra se blíží. Je film už kompletně dokončený?
Film je téměř hotový. Probíhají poslední úpravy zvuku a ještě se to trochu zkracuje, aby některé scény byly svižnější.
Kdo napsal hudbu?
Vzhledem k tomu, že chceme s filmem zacházet, jak se nám zlíbí, bylo lepší mít také vlastní hudbu, aby pak nenastal problém, až dáme film například volně ke stažení. Trochu jsem se toho kroku obával, protože v divadelním představení nám hrály skutečné hudební špičky, jako Tom Waits, Philip Glass nebo Barry Adamson; ale teď nelituji. Hudbu napsal Marek Mikulášek z lounské kapely Furt Rovně a celá skupina jí také nahrála. Nejen podle mého názoru se hudba povedla – je kompaktnější a místy výstižnější. Problém byl s doprovodem k policejní přestřelce – bylo zapotřebí vyrobit skutečný rachot s prvky elektronické hudby. Tady se kluci pustili mimo svůj hudební revír, ale i v tomhle případě se jim zadařilo. Bavilo mě přihlížet, jak jim to vzniká pod rukama.
Myslíte, že bude filmové zpracování u diváků lépe fungovat?
Ano i ne. Možná bude pro diváky snadnější odlišit virtuální svět od toho reálného, také střih bude svižnější než v divadle. Jako přínos filmu vnímám také to, že možná přiláká i mladší publikum, pro které je virtuální realita už samozřejmostí a které by do divadla nikdo nedostal. Na druhou stranu divadelní představení mělo tu moc diváka vtáhnout a překvapovat ho filmovými postupy, takovou moc film nemá. Filmového diváka už jen tak něco nepřekvapí.
Jakou má film stopáž a dali jste na internet kromě upoutávky (traileru) třeba i krátké ukázky?
Film trvá 90 minut. Postup natáčení jsme průběžně zveřejňovali na www.facebook.com/operazatec. Jsou tam k nalezení také fotografie z natáčení a upoutávka, ale ukázky ze samotného filmu jsme zatím nezveřejňovali. Trailer toho prozradil až moc.
Kolik bylo natáčecích dnů, kde všude jste točili a za jak dlouho byl snímek kompletně hotový?
Celkem bylo 14 natáčecích dnů.První klapka padla 19. ledna 2013, pak bylo dlouho ticho. Začali jsme znovu až v únoru a poslední záběr proběhl 7. dubna. Pak nastoupilo stříhání, zvučení, postprodukce a tak podobně, což vlastně probíhá doposud.
Hrát na divadle nebo na kameru je přeci jen rozdíl, jak to herci zvládali?
Herci si často stěžovali, že je těžké udržet stejný charakter po celou dobu natáčení. Člověk snadno zapomene, jak se tvářil v minulém záběru, natož před týdnem. Ve filmu to ale netrvá týdny, často se jedná hned o následující obraz.
Jak pojmete premiéru?
Mělo by to být na letní kino poněkud netradiční. Chtěli bychom, aby před premiérou začali hrát kluci z kapely Furt Rovně, to znamená, že by se začalo už chvilku před osmou. V 21 hodin by pak měla začít samotná premiéra. 
Děkuji za rozhovor. Ptala se: Iveta Drlíková

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video