Povede se obnovit křížovou cestu?

Jan Vnouček 2014-02-05 00:49:00

Kryry – Dnes již zapomenutá a poničená Křížová cesta z Kryr na vrchol Kostelního kopce možná znovu ožije. Sedm zastavení Bolestí Panny Marie, od jejichž výstavby letos uplyne 250 let, chce vedení města obnovit v rámci vybudování nové naučné stezky.

„Prošli jsme si to a našli jsme základy šesti ze sedmi zastavení. Povedlo se nám objevit i některé rozbité oltáříky. Nalezené bychom nechali opravit a další podle předloh znovu vyrobit. A pak bychom je vrátili na jejich původní místa,“ plánuje kryrský starosta Miroslav Brda.
Součástí projektu je i umístění série naučných tabulí, odpočinkových posezení a využití prostoru za Schillerovou rozhlednou, včetně vztyčení „interaktivního“ artefaktu. Obnovená křížová cesta by se ale neměla stát „mrtvou“ památkovou zónou. „Měla by to být naučná stezka žáků a města Kryry. Škola by se na ní měla výrazně podílet. Cílem  je vytvořit silnou vazbu na mladou generaci. Když zainteresujeme i děti, tak se o ni budou starat a chránit ji,“ prozrazuje svou ideu předseda kryrské kulturní komise Kamil Kraus.
Radnice chce při tvorbě naučné stezky spolupracovat s místní základní školou. V současné době s epřipravuje žádost o dotaci, která by celý projekt zafinancovala.
Křížová cesta v Kryrech byla postavena v roce 1764 a vedla od posledního domku na Malé straně pěšinou na vrchol k rozhledně. Foto: repro Stabilní katastr

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

ELKTRIKÁŘ - INTERMONT OPATRNÝ JIRKOV

Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení, 13. a 14. plat, odměny, stravné, sick days a další benefity. Požadujeme vzdělání v oboru elektro, ŘP sk. B, NV 194/2022 (dříve vyhl. 50/78).
Kontakt: Dagmar Křížová
Tel.: 775868949
WWW: https://intermont-opatrny.cz/
E-mail: krizova@intermont-opatrny.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Rada Městyse Ročov vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ŘEDITELE/ŘEDITELKY Základní školy Ročov. Bližší informace na: https://www.obec-rocov.cz/
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
WWW: https://www.obec-rocov.cz/
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz

Poslední videa

Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video
Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video