Na Ohři vyrostla nová vodní elektrárna

Pavel Macák 2014-04-23 00:11:00

Lenešice – Zkušební provoz malé vodní elektrárny Lenešice byl po místním šetření kolaudační komise spuštěn naproti březeneckému jezu minulý čtvrtek v půl jedenácté dopoledne. Čestné stisknutí tlačítek na řídícím panelu byl investorem Radkem Voigtem z akciové společnosti Správa jezů svěřen pracovnicemi lounského Stavební úřad a životního prostředí Marii Novákové a Renatě Srkalové.

Stavba elektrárny byla zahájena v lednu minulého roku společností Elektromontáže Procházka z Radovesic. Vůbec nešlo o jednoduchou záležitost. Stavbaři se nejprve museli poprat s vrtochy řeky Ohře, na které byla na začátku června povodeň a jednoduchá nebyla ani realizace požadavků na výstavbu náhonu, samotné stanice pro dvě turbíny či postranní rybí přechod. „Ale zvládli jsme to vše v termínu a věřím, že ke spokojenosti investora. Máme za sebou již dvě podobné stavby v Libochovicích a na Pátku,“ uvedl spokojený ředitel dodavatelské firmy Jiří Procházka.
V útrobách elektrárny jsou zabudovány dvě kaplanovy vodní turbíny od akciové společnosti MAVEL Benešov u Prahy, z nichž každá bude dodávat 350 kWh elektrické energie do energetické sítě. „Zkušební provoz potrvá jeden rok. V tomto období budeme samozřejmě reagovat na stav hladiny v řece, a pokud bude průtok pod minimální hranicí, budou turbíny vypínány. Jde o bezobslužný provoz, který je řízen na dálku,“ řekl Radek Voigt.
Na tuto investiční akci, která stála 88 milionů korun, získala Správa jezů třicetiprocentní dotaci z evropského operačního programu EKO-energie prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu. „Tato investice by se měla vrátit do deseti až patnácti let, ale životnost této vodní elektrárny je více než sto let,“ dodal Voigt.
Potěšující je šetrnost tohoto vodního díla k životnímu prostředí. Nejen, že je zde vybudován přechod pro ryby, které doposud neměly možnost postupovat proti proudu přes březenecký jez, ale u vodního náhonu je také instalováno zařízení, které ryby vysokofrekvenčním zvukem odhání.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video