Lenešice – Zkušební provoz malé vodní elektrárny Lenešice byl po místním šetření kolaudační komise spuštěn naproti březeneckému jezu minulý čtvrtek v půl jedenácté dopoledne. Čestné stisknutí tlačítek na řídícím panelu byl investorem Radkem Voigtem z akciové společnosti Správa jezů svěřen pracovnicemi lounského Stavební úřad a životního prostředí Marii Novákové a Renatě Srkalové.
Stavba elektrárny byla zahájena v lednu minulého roku společností Elektromontáže Procházka z Radovesic. Vůbec nešlo o jednoduchou záležitost. Stavbaři se nejprve museli poprat s vrtochy řeky Ohře, na které byla na začátku června povodeň a jednoduchá nebyla ani realizace požadavků na výstavbu náhonu, samotné stanice pro dvě turbíny či postranní rybí přechod. „Ale zvládli jsme to vše v termínu a věřím, že ke spokojenosti investora. Máme za sebou již dvě podobné stavby v Libochovicích a na Pátku,“ uvedl spokojený ředitel dodavatelské firmy Jiří Procházka.
V útrobách elektrárny jsou zabudovány dvě kaplanovy vodní turbíny od akciové společnosti MAVEL Benešov u Prahy, z nichž každá bude dodávat 350 kWh elektrické energie do energetické sítě. „Zkušební provoz potrvá jeden rok. V tomto období budeme samozřejmě reagovat na stav hladiny v řece, a pokud bude průtok pod minimální hranicí, budou turbíny vypínány. Jde o bezobslužný provoz, který je řízen na dálku,“ řekl Radek Voigt.
Na tuto investiční akci, která stála 88 milionů korun, získala Správa jezů třicetiprocentní dotaci z evropského operačního programu EKO-energie prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu. „Tato investice by se měla vrátit do deseti až patnácti let, ale životnost této vodní elektrárny je více než sto let,“ dodal Voigt.
Potěšující je šetrnost tohoto vodního díla k životnímu prostředí. Nejen, že je zde vybudován přechod pro ryby, které doposud neměly možnost postupovat proti proudu přes březenecký jez, ale u vodního náhonu je také instalováno zařízení, které ryby vysokofrekvenčním zvukem odhání.