Na Ohři vyrostla nová vodní elektrárna

Pavel Macák 2014-04-23 00:11:00

Lenešice – Zkušební provoz malé vodní elektrárny Lenešice byl po místním šetření kolaudační komise spuštěn naproti březeneckému jezu minulý čtvrtek v půl jedenácté dopoledne. Čestné stisknutí tlačítek na řídícím panelu byl investorem Radkem Voigtem z akciové společnosti Správa jezů svěřen pracovnicemi lounského Stavební úřad a životního prostředí Marii Novákové a Renatě Srkalové.

Stavba elektrárny byla zahájena v lednu minulého roku společností Elektromontáže Procházka z Radovesic. Vůbec nešlo o jednoduchou záležitost. Stavbaři se nejprve museli poprat s vrtochy řeky Ohře, na které byla na začátku června povodeň a jednoduchá nebyla ani realizace požadavků na výstavbu náhonu, samotné stanice pro dvě turbíny či postranní rybí přechod. „Ale zvládli jsme to vše v termínu a věřím, že ke spokojenosti investora. Máme za sebou již dvě podobné stavby v Libochovicích a na Pátku,“ uvedl spokojený ředitel dodavatelské firmy Jiří Procházka.
V útrobách elektrárny jsou zabudovány dvě kaplanovy vodní turbíny od akciové společnosti MAVEL Benešov u Prahy, z nichž každá bude dodávat 350 kWh elektrické energie do energetické sítě. „Zkušební provoz potrvá jeden rok. V tomto období budeme samozřejmě reagovat na stav hladiny v řece, a pokud bude průtok pod minimální hranicí, budou turbíny vypínány. Jde o bezobslužný provoz, který je řízen na dálku,“ řekl Radek Voigt.
Na tuto investiční akci, která stála 88 milionů korun, získala Správa jezů třicetiprocentní dotaci z evropského operačního programu EKO-energie prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu. „Tato investice by se měla vrátit do deseti až patnácti let, ale životnost této vodní elektrárny je více než sto let,“ dodal Voigt.
Potěšující je šetrnost tohoto vodního díla k životnímu prostředí. Nejen, že je zde vybudován přechod pro ryby, které doposud neměly možnost postupovat proti proudu přes březenecký jez, ale u vodního náhonu je také instalováno zařízení, které ryby vysokofrekvenčním zvukem odhání.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

Truhlář - Výroba nábytku, Jimlín

Podmínkou vyučení v oboru.
Tel.: 731 118 374
WWW: https://nabytek-malik.cz/


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Ročov

Předpokládaný nástup 1. 9. 2024; přihlášky nejpozději do 25.3. do 12.00 hod. Všechny informace najdete na: https://www.obec-rocov.cz/
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: 606 657 663
WWW: https://www.obec-rocov.cz/
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


Farmaceut - Nemocnice Žatec

Základní mzda až 90.000 Kč; náborový a stabilizační příspěvek 500.000 Kč; 13. a 14. plat; odměny ve vazbě na hospodářské výsledky; káva v ředitelně jako bonus?
Tel.: +420 414 110 115
WWW: http://www.nemzatec.cz/
E-mail: asistentka@nemzatec.cz


Radiologický asistent - Nemocnice Žatec

Základní mzda až 50.000 Kč; náborový a stabilizační příspěvek 350.000 Kč; 13. a 14. plat; odměny ve vazbě na hospodářské výsledky; plus 3-4 denní a 1 víkendová služba (400/450 Kč za hodinu)
Tel.: +420 414 110 115
WWW: http://www.nemzatec.cz/
E-mail: asistentka@nemzatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video