Výhru komunisté neobhájili, v okrese zvítězilo ANO: Volební účast byla velice nízká, do křesel krajských zastupitelů usedne devě

Lucie Steklá 2016-10-11 12:52:00

Okres Louny (lus, sal) Obchodní manažer, středoškolský pedagog, místostarosta i starosta. Takové jsou povolání těch, které jsme během víkendových voleb zvolili do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje za okres Louny.

Zatímco v minulém volebním období měl region mezi krajskými zastupiteli pět zástupců, nyní to bude devět. Hájit zájmy našeho okresu budou po další čtyři roky zástupci KSČM, ČSSD, ODS a ANO. Mandáty v krajských volbách tak kromě zmíněných stran získala také Koalice Svoboda a přímá demokracie. Politické uskupení se podělí o pětapadesát křesel.
V krajských volbách po celé České republice triumfovalo hnutí ANO Andreje Babiše. Stejně tomu bylo i v okrese Louny. Dosud vládnoucí KSČM, která má také hejtmanský post, výrazně ztratila, stejně jako ČSSD na třetím místě. I přes pokles mají ale v okrese Louny komunisté o téměř čtyři procenta větší zisk, než celkem v kraji. V Ústeckém kraji, pokud se zaměříme na volební zisk, přitom komunisté zaznamenali nejlepší výsledek z celé ČR. Pravici se v kraji nedařilo.
Zájem o krajské volby je pokaždé nízký, letos počet voličů oproti volbám před čtyřmi lety ale ještě klesl. V roce 2012 byla v okrese Louny účast 33,8 procenta letos jen 29,35 procenta. K volebním urnám tedy nepřišla ani třetina lidí. V okrese Louny mohlo volit celkem 69 641 občanů, přišlo jich ale pouze 20 440. Bezmála padesát tisíc voličů (49 201) z Lounska, Žatecka a Podbořanska tak k volbám do zastupitelstva Ústeckého kraje vůbec nedorazilo. Platných odevzdaných hlasů bylo v okrese 98,41 procenta, neboť 315 hlasů bylo neplatných. V celém Ústeckém kraji byla ještě o něco nižší účast než v okrese Louny, dosáhla pouze na 28,9 %.
Na Lounsku, tedy ve městě Louny a všech spádových obcích, mohlo volit 35 065 obyvatel. K volbám jich dorazilo během pátečního odpoledne a sobotního dopoledne jen necelých jedenáct tisíc – 10 995 voličů. Volební účast na Lounsku tak byla 31,35 procenta. Nejvyšší volební účast byla v Kozlech (48,7 %), v Žerotíně byla 47,5 %, v Počedělicích dosáhla na 47,3 procenta. Nejméně lidí k urnám naopak přišlo v Toužetíně (21,4 %) a Chožově (24,8 %).
KSČM, která byla vítězem minulých krajských voleb, post jedničky neobhájila a skončila až na druhém místě se ziskem třinácti mandátů. O sedm více jich obdržel letošním vítěz voleb v Ústeckém kraji hnutí ANO. Nejvyšší volební účast na Žatecku byla v Lišanech (46,72%), nejmenší naopak v Měcholupech 21,37%. V Žatci přišlo k urnám 3963 lidí z celkových 15 437 voličů, volební účast byla 25,67%.
Největší sympatie u lidí vzbudili, jako ve většině krajů v republice, kandidáti hnutí ANO 2011. Do krajského zastupitelstva jich bylo zvoleno rovnou dvacet. V okrese Louny jim svůj hlas dalo 26,4% voličů. Náš region budou v dresu tohoto hnutí zastupovat Milan Rychtařík a Miroslav Matějka z Loun a Radim Laibl ze Žatce.
Druhé místo přiřkli voliči KSČM, která před čtyřmi lety ve volbách zvítězila a získala také post hejtmana, který zatím zastává Oldřich Bubeníček. Strana si z těchto voleb odnesla pouze třináct mandátů. Svá křesla obhájili současný náměstek hejtmana Stanislav Rybák (Louny) a Václav Beneš – starosta Blatna.
Třetí místo přiklepli volební hlasy ČSSD, která na okrese dostala podporu od 12,5% voličů, takže si oproti minulým volbám o pět procent pohoršila. Náš region bude v jejich řadách zastupovat Pavel Csonka, který svůj mandát obhájil, a nováček Karel Honzl – místostarosta Podbořan.
Čtvrtá skončila ODS se sedmi mandáty v zastupitelstvu, jeden z nich patří starostovi Domoušic Zdeňku Kutnerovi. V okrese Louny ODS podpořilo 8,7% voličů. Pátá příčka připadla koalici SPD a SPO, která se do krajského zastupitelstva dostala nově s pěti mandáty. V okrese Louny toto uskupení podpořilo 5,6% voličů, zastupitelem z našeho regionu se stal Jaroslav Vodička. Další strany a hnutí se již do zastupitelstva neprobojovaly.
Kdo nakonec zasedne v čele kraje, se uvidí až po skončení volebních vyjednávání a prvním ustavujícím zastupitelstvu.

 

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video