Z pamětní síně zmizely Filovy obrazy. Olejomalby za desítky milionů nebyly pojištěny

Pavel Macák 2011-11-22 00:01:00

Peruc – Ze čtvrtka na pátek minulý týden bylo na policii nahlášeno vloupání do Pamětní síně Emila Filly na peruckém zámku. Na místo okamžitě vyjeli policejní specialisté, aby zajistili stopy po pachatelích vloupání, při kterém zmizely vzácné olejomalby tohoto významného českého, kubistického malíře za několik desítek milionů korun. „První zjištění hovořila o čtyř ukradených dílech, ale vzápětí byla tato informace opravena. Ukradeno bylo tedy celkem pět obrazů. Věc je v šetření a žádné další informace zatím nelze poskytnout,“ uvedla policejní tisková mluvčí v Lounech Jaromíra Střelcová.

V pátek před 12. hodinou poskytla informace médiím ředitelka Galerie B. Rejta v Lounech, správkyně Fillovy síně na Peruci Alice Štefančíková. Je vázána pokyny policie a tak sdělila pouze základní informace. Počet ukradených obrazů nemohla říci, ale nevyvrátila informaci policie o 4 až 5 obrazech. Upřesnila však, že se jednalo o olejomalby ze 40. let v celkové hodnotě 50 – 80 mil. Kč. Zabezpečovací zařízení ji ráno upozornilo na vniknutí do galerie. V objektu byl dokonalý alarm, ale bez kamerového systému. O kradených obrazech je informován Interpol. Galerie bude nyní na neurčitou dobu uzavřena. Na další otázky reportérů nemohla odpovědět a policie zatím další informace nepodává.
Galerie, která je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, není proti krádežím uměleckých děl pojištěná. „Mají takovou hodnotu, že je žádná pojišťovna nepojistí,“ konstatovala ředitelka Štefančíková a dodala, že některé z ukradených obrazů mají hodnotu až 15 milionů a jsou zřejmě v Česku legálně neprodejné..
„Většina reportérů a TV štábů odjela, ale na Peruci zůstali v pátek ještě dlouho dva štáby s kamerami a několik reportérů. Sám jsem měl delší rozhovor s reportérem MF DNES. Sháněli informace od místních obyvatel, ale pravděpodobně nikdo z nás nic neviděl. Byla to jistě dobře připravená akce, pravděpodobně na zakázku. Policisté jistě dělají vše, co mohou, ale podle mého bude v současném okleštění schopností Policie ČR a v jejím řízení naší vládou asi těžké pachatele vypátrat. Je velká škoda, že o naší Peruci, která má tolik zajímavostí, se široce píše v takové těžké a nešťastné chvíli,“ řekl místní občan Miroslav Blažek.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ - LOUNY

Jsme fandové digitálního účetnictví, umělé inteligence a moderních technologií a do naší lounské kanceláře hledáme novou posilu pro stálou nebo nárazovou spolupráci externí nebo interní formou. Předchozí zkušenost s účetnictvím je nutná, moderní technologie zaškolíme a zvládneme společně. Požadujeme ochotu učit se novým věcem, pozitivní, zodpovědný a aktivní přístup.
Tel.: 777197823
E-mail: info@arelas.cz


VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video