Poblázněná sídliště v Podbořanech

Jan Vnouček 2011-11-30 02:01:00

Podbořany – Je to nevkusné a hyzdí to vzhled města! Řeč je o pestrobarevných fasádách nově zateplovaných panelových domů v Podbořanech. Prvotní bohulibá snaha osvěžit šeď sídlišť se totiž poněkud zvrhla a začínají se ozývat první hlasy, které volají po regulaci.

„Město by s tím mělo něco dělat,“ tvrdí architekt Jiří Vaníček. „Bylo by asi víc než podivné, kdyby si obyvatelé Podbořan, nevšimli, jaké prapodivné barevné variace se objevují na některých fasádách panelových domů, dokonce v samotném centru města. Majitelé domů a jednotlivých vchodů se předhánějí, který z nich si namaluje na fasádu větší, barevnější a výstřednější motiv. Jejich počínání ale přesáhlo hranici rozumného vkusu.  Mnozí kolemjdoucí, kteří chtě nechtě musí tyto výtvory shlédnout, se zastavují a kroutí nevěřícně hlavou nad těmi nevkusnými paskvily, které zde vznikají.  Pak si, jak jsem byl svědkem, klepou si na čelo a vyslovují otázku: Co to ten stavební úřad zase povolil? Kdo to schválil? Proč s tím radnice něco nedělá? Myslím, že tito lidé přemýšlí správně. Ve svých obývacích pokojích nechť se každý na své stěně ukájí, jak se mu to líbí, ale velkoplošné fasády panelových domů jsou součástí veřejného prostoru. Je to prostor, který všichni vnímáme, prostor, který dotváří město. Barevnost fasád by měla být promyšlená a jednotlivé barvy domů a sekcí by měly vytvářet harmonický celek. Fasáda domu není zrovna nejvhodnějším místem pro exhibicionisty, z řad majitelů bytů, kteří si zde mohou libovolně a bez omezení úřadů realizovat svoje nápady. Tady není na místě benevolence. Chceme-li žít ve městě normálním, ne obklopeni chaosem, blbostí a kýčem je nutné, aby se i podbořanská radnice zamyslela. Stačí použít selský rozum a kompetenci orgánů a komisí města,“  vyzývá spolumajitel architektonického ateliéru.
Oslovení představitelé podbořanského městského úřadu o problému samozřejmě vědí, ale podle svých slov jsou proti němu bezmocní. „Pestrobarevnost panelových sídlišť se nám také nelíbí. Ale my, jako stavební úřad, s tím nemůžeme nic dělat. Podbořany nemají městského architekta ani architektonickou studii, která by zpracovávala celkové stavební řešení  města. Nejsme památková rezervace ani lázeňské město. A když je všechno podle projektové dokumentace, tak nemáme žádné nástroje, jak investorovi nařídit například barvu fasády,“ pokrčil rameny Milan Cimr, vedoucí Stavebního a vyvlastňovacího úřadu MěÚ Podbořany. A proč si město studii nenechá zpracovat? „Je to drahé. A pokud vím, tak ji nemají ani větší města, jako jsou třeba Louny a Žatec. Navíc by nařizovala i barvu a typ oken, a jiné detaily na fasádě. A pak by lidi zase nadávali, že jim něco vnucujeme. Ale nebráníme se tomu. Když o tom zastupitelstvo rozhodne, tak si ji zpracovat necháme,“ uvedl tajemník radnice Martin Gutzer.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video