Nečekané! Sbírka manželů Zemanových navštívila Galerii Sladovna již po sedmé

Hedvika Mašková 2018-11-23 18:15:00

V Galerii Sladovna se opět představují moderní díla významných umělců ze sbírky manželů Zemanových. Nyní jde celkem o sedmnáct převážně současných autorů, jejichž práce jsou rozděleny do tří klasických výtvarných oborů – grafika, malba a sochařství. Vernisáže, která proběhla minulý čtvrtek se kromě ředitele Chrámu chmele a piva Ondřeje Baštýře zúčastnilo několik dalších vzácných hostů, mezi nimi například generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt, ředitel Galerie umění Karlovy Vary a zároveň kurátor výstavy Jan Samec, ale také známá jména současné umělecké scény, jako manželé Eva a František Skálovi, Ivan Ouhel, žatecký rodák Mirek Kaufman a další.

Úvodního slova na slavnostním zahájení sedmé výstavy sbírky manželů Zemanových se ujal Ondřej Baštýř, který všem přítomným připomněl, jakou důležitost má číslo sedm pro žatecký region: ,,Letošní výstava má číslo sedm a pro Žatec je sedmička taková symbolická, protože sedm čárek je ve znaku Chrámu chmele a piva, před Chmelařským muzeem je sedm chmelových sloupů, takže sedmička nás provází a vy, kteří neznáte Muzeum Homolupulů, tak určitě doporučuji navštívit, abyste se dozvěděli více.“

Ihned po jeho slovech následovala kulturní vložka, kterou písněmi obstaral Žatecký příležitostní sbor pod vedením Alžběty Urbancové.

,,Píseň, kterou jsme zde slyšeli, byla oslavou filantropie a vytrvalosti, a to je hrozně typické pro naše dva přátele, kteří zde sedí, díky nimž jsme se zde sešli a díky nimž se zde vy již sházíte po sedmé. Já jsem je poznal relativně před nedávnem – v červnu. Pak jsme se společně s manžely Skálovými za vámi vypravili na Tenerife a byl to pro nás neuvěřitelný zážitek, protože jste nám ukázali vaše, už několikáté, království. To, co jste vybudovali je skutečně úctyhodné a je to jen pokračování na vaší cestě, která je plná překvapení, lásky k umění a lidem, a to je to, co vás nesmírně charakterizuje. Za to bych vám chtěl jménem nás všech poděkovat, protože to, s čím se vy tady již poněkolikáté setkáváte a to, co mě bylo otevřeno přes léto – vaše fantastická sbírka – skutečně stojí za obrovskou poklonu. Jsem nesmírně rád, že v České republice jsou lidé jako vy, a že se s vámi můžeme těšit při takovýchto příležitostech,“ podotkl poté generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt a dotknul se také tématu, které je v posledním roce v souvislosti se sbírkou manželů Zemanových předmětem častých diskuzí: ,,Pevně věřím, že se zde budeme v budoucnosti setkávat častěji, možná v jiných souvislostech, ale o tom víte vy nejlépe, já tady nechci nic prozrazovat. Máme spolu nějaké dohody, jejichž výsledky budete moci brzy zaznamenat a v průběhu času tady možná vznikne cosi, co bude reprezentovat a charakterizovat vznikající výtvarnou scénu v Žatci a celém regionu.“

Jako poslední promluvil kurátor výstavy Jan Samec, který upozornil na novice – premiérově vystavené autory, jakými jsou Albín Brunovský, Mirek Kaufman, Anna Khunová, Stefan Milkov, Karel Nepraš, Jakub Tytykalo a Emílie Tomanová. ,,Oproti předchozím výstavám je na té nynější velká část prací na papíře, ať už v kresbě nebo v grafice, která je ještě více zastoupená, ať už tedy ortodoxními grafiky nebo autory, kteří malují či sochají,“ podotkl Jan Samec.

Kromě grafiky jsou na výstavě k vidění také například práce od Josefa Bolfa, pro něhož jsou tak typické obrazy proškrábávané tuše nanesené na vrstvě voskovek – technika, kterou si mnozí z nás pamatují ještě ze základní školy. Karla Nepraše zastupuje rozměrná socha s názvem ,,Prsa na jiný způsob“, která vznikla v lounské elektroporcelánce, ale také dvourozměrná kombinovaná technika. Divákovu pozornost si zaslouží také práce jednoho z mála českých pop-artistů Josefa Mžyka a do jeho blízkosti instalovaná socha Jezdkyně od Michala Gabriela.

Na celé výstavě je však nejpozoruhodnější, v jaké rychlosti zvládla být zrealizována. Kreativní tým z Galerie Sladovna se o ní totiž dozvěděl pouhých deset dní předem. Navíc měly ještě v tuto dobu v prvním patře probíhat dvě výstavy – do konce listopadu ,,Věčně zamilovaný Karel O. Hájek“ a stálá expozice ,,Historie NEobyčejné tužky“. Ty musely být narychlo přesunuty do přízemí galerie. ,,Já se nezlobím, že jsem byl vymístěn, neb chápu závažnost sbírky Zemanových a tanečky kolem jejich záměru o její darování (danajské?),“ vyjadřuje se k situaci výtvarník Karel O. Hájek a dodává: ,,S pokorou jsem přijal reinstalaci své výstavy do přízemních prostor, neboť bránit velikánům jako je pan Nepraš, Gabriel, nebo Bláha, by nebylo správné. Slabší koně sbírky, pan Tytykalo s paní Kotlárovou, sice způsobili mému egu psychosomatické potíže, ale jsou mladí, a kdo jsem já, abych jim bránil v rozletu."

Šití horkou jehlou je z výstavy cítit zejména na kvalitě výstavního katalogu, který byl k dispozici zdarma již během vernisáže. Tomu schází potřebná korektura a také kvalitnější reprodukce některých fotografií.

Výstava ,,7. návštěva manželů Zemanových“ potrvá v Galerii Sladovna minimálně do února a podle informací nelze vyvrátit její delší trvání.


Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video