Piják je tu! Dejte pozor na své psy!

Tomáš Skřipský 2019-03-30 11:30:00

KADAŇ (r) — Strach z dosud málo známého parazita z rodu klíšťat, jehož přisátí může znamenat smrt pro psí mazlíčky bez ohledu na druh či kondici, se šíří republikou. Piják luční, jak se asi půlcentimetrové osminohé nebezpečí jmenuje, se donedávna vyskytoval téměř výlučně na samém jihovýchodě Moravy na Břeclavsku, ale v posledních letech se šíří prakticky do celé republiky.

Jedno z posledních varování zveřejnil minulý pátek uživatel Martin Špaček na síti Facebook: „Tak a teď bez prdele!  Všichni pejskaři pozor! Nález Pijáka lužního v Kadani za Bystřičákem! Tahle svině dokáže pejska i zabít! Sdílejte a svoje mazlíčky prohlížejte,“ komentoval emotivně svou fotografii parazita (interpunkci do sdělení doplnila redakce).  Ač je z fotografie pijáka lužního obtížné identifikovat, jeho výskyt v našem okrese potvrdil Ústav patologické morfologie a parazitologie v Brně (viz mapa). Piják lužní je v ČR jediný přenašeč parazita Babesia canis, mikroskopického prvoka, který následně hostitelům (výhradně z čeledi psovitých) způsobí onemocnění zvané psí babezióza. Klíště tohoto parazita přenáší z jednoho psa (vlka, šakala) na druhého. V psovi tito mikroskopičtí parazité pronikají do červených krvinek a začínají se množit. S každou generací babezií dochází k rozpadu krvinek a vzniká tzv. hemolytická anémie („krverozkladná chudokrevnost“). U psa v akutní fázi infekce se babezióza klinicky projevuje zejména apatií, slabostí, zvracením, horečkou až do 42 °C, žloutenkou viditelnou na sliznicích nebo nažloutlou barvou trusu, případně nespecifickými příznaky jako postižení dýchacích cest, svalů a nervové soustavy. U psích pacientů, kterým se nepodá včas vhodný lék, hrozí úhyn. 

Popisky foto:

1. Mapka Ústavu patologické morfologie a parazitologie v Brně, která výskyt parazita u nás potvrzuje. 

2. Sameček. Od běžného klíštěte se liší větší velikostí a kresbou na štítku, kryjícím měkkou část, která se po přisátí nadouvá krví, až několikanásobně přesáhne původní velikost parazita (přisátí zpravidla platí jen pro samičky).

3. Se vší pravděpodobností piják luční nalezený uživatelem Facebooku za Bystřickým potokem v Kadani. Foto: Martin ŠPAČEK

4. Samička pijáka. Foto: https://najdipijaka. cz/(3x)

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video