Živý řetěz před jedenácti lety přestěhoval lounskou knihovnu

Ladislav Bába 2021-06-01 18:09:00

Letí to letí. Dne 12. května 2010 začalo zcela unikátní stěhování lounské knihovny. Podívejme se, co píše z tohoto roku městská kronika.

Více než třicet let bylo sídlo Městské knihovny v Lounech v tamním kulturním domě. Když přešel do soukromého provozování, bylo i značně navýšeno nájemné a stále více se uvažovalo o vlastní, tedy městské budově. Vzhledem k přestěhování okresního soudu na jiné místo se ujala myšlenka na přestavbu uvolněné historické budovy bývalé radnice na knihovnu.

A tak si i stalo. V prosinci roku 2008 začala investiční akce za zhruba 40 milionů korun, která v těchto dnech vrcholí. Rekonstruovaná budova byla vybavena moderní počítačovou technikou, je bezbariérová a po instalaci nového nábytku se začne se stěhováním knih. A troufnu si říci, že živým řetězem se knihy asi ještě nikde nestěhovaly. Podle slov ředitelky Dagmar Bahnerové (dnes Kučerové, pozn. redakce) jde o největší dobrovolnickou akci v lounské historii. Živý řetěz na zhruba půl kilometrové trase ze 120 tisíc knih tímto způsobem přestěhoval asi 80 tisíc svazků. Zbytek knih měli doma čtenáři, neboť vyslyšeli přání pracovníků knihovny a půjčili si domů až padesát knih najednou s tím, že je pak odevzdají již v nové knihovně. ,,Do stěhování se zapojilo přibližně 1200 dobrovolníků, předškoláků, školáků, studentů a dospělých. Tolik knih nejde přestěhovat najednou. První živý řetěz se od staré budovy v Hu-sově ulici,, pak přes Hilbertovu ulici k nové knihovně na Mírovém náměstí „natáhl“ ve středu 12. května 2010. V květnu pak byly naplánovány další tři stěhovací manévry,“ uvedla ředitelka.

Novinkou v knihovně je od té doby i kavárna, která se stala terapeutickou dílnou Jeroným pro lidi duševně a mentálně postižené.

Řádný provoz ,,nové lounské knihovny“ začal ,,provozem naostro“ 1. srpna 2010. Živý řetěz se stal námětem do zpravodajských relací některých českých televizních stanic.

Text a foto: Ladislav Bába


Napsal(a): Ladislav Bába

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video