Z kroniky: Byli jsme u ,,boření“ hraničních kontrol

Ladislav Bába 2021-11-18 20:37:00

Z historie městské kroniky si dnes připomene, jak Česko spolu s dalšími devíti novými zeměmi EU přistoupilo o půlnoci z 20. na 21. prosince 2007 k Schengenskému prostoru bez hraničních kontrol. Na hranicích se všemi sousedními státy Česka se celý den konaly oslavy.

 Z popudu lounského starosty (místopředseda Euroregionu Krušnohoří) se na přechodu na Hoře sv. Šebestiána/Rietzenhain uskutečnila oslava tohoto významného aktu. Vše začalo ještě před půlnocí v hotelu St. Hubertus, kdy bylo potřeba vyplnit ,,symbolické“ celní a devizové prohlášení… Jediný problém u našeho starosty byla poznávací značka jeho Wartburgu, nějak si na ni nemohl vzpomenout. Krátce před půlnocí se vydává delegace složená převážně z členů komisí Euroregionu Krušnohoří a redakční rady Infopressu na hraniční přechod, kde čeští i němečtí celníci už jen ,,pro pořádek“ kontrolují přejíždějící vozidla. Do pasu se mi podařilo od celníků ještě získat poslední celní razítko. Ovšem, to už se chystalo slavnostní povalení a přeříznutí hraničního sloupu. Tento akt si také nemohl nechat ujít náš starosta Jan Kerner, kterému sekundoval starosta města Zschopau Klaus Baumann. Téměř každý přítomný se chtěl ještě naposledy vyfotografovat u již povaleného sloupu a čekalo se na půlnoc, kdy byl za velkého jásotu odpočítáván čas a do České republiky za gejzíru šampaňského mohl být vpuštěn první automobil bez jakékoliv kontroly. Závěr happeningu obstaral zpěv české národní hymny, pak i s dodatkem slovenské. Téměř s jistotou mohu říci, že první české auto, které projelo bez kontroly tímto přechodem, byla ,,oktávka“ lounské radnice, která si udělala symbolické kolečko. Seděl jsem v ní a byl to zvláštní, ale velmi příjemný pocit. Text a foto: Ladislav Bába


Napsal(a): Ladislav Bába

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ A MATRIKÁŘ/MATRIKÁŘKA OBCE HŘIVICE

Starosta obce Hřivice vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce SAMOSTATNÉ/HO ÚČETNÍ/HO A MATRIKÁŘKY/MATRIKÁŘE OBCE HŘIVICE s předpokladem trvalého pracovního poměru na plný pracovní úvazek. Více informací najdete na webu www.hrivice.cz. Pro více informací kontaktujte starostu obce na uvedeném telefonu nebo e-mailu.
Tel.: 606 686 797
WWW: https://www.hrivice.cz/obecni-urad/uredni-deska/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-samostatne-ucetni-a-matrikarky-14413.html?ftr
E-mail: starosta@hrivice.cz


VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT

SOCIÁLNÍ SLUŽBY CHOMUTOV (Písečná 5030, 430 04 Chomutov) nabízí volné pracovní místo VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT NA DOMOVĚ PRO SENIORY PÍSEČNÁ NEBO NA DOMOVĚ PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM PÍSEČNÁ. Požadavky: SŠ zdravotnické vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání - obor všeobecná sestra, praxe výtána, ale vhodné i pro absolventy, znalost práce na PC. Nástup možný ihned.
Kontakt: Ing. Pavlína Dvořáková
Tel.: 728 842 114
E-mail: dvorakova@soschomutov.cz


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video