Ten dělá to a ten zas tohle. Jitka Buchtová: „Srdcofka je moje srdeční záležitost“

Soňa Šímová 2021-02-07 10:01:00

CHOMUTOV (soš) — Její obchůdek v chomutovské Ruské ulici je k nepřehlédnutí. Nejeden kolemjdoucí se zastaví a kochá se u výlohy originálnímu výrobky. Všechny pochází jen od českých designérů. Prorazit zrovna v Chomutově s tak specifickým sortimentem, nebylo úplně nejjednodušší, ale Jitka Buchtová dala do Srdcofky své srdce a odhodlání a díky tomu ji nyní zákazníci podporují i v době koronavirové.

Malý obchůdek uprostřed ulice, oslavil na podzim třetí výročí vzniku. „Nápad přišel, když jsem byla zrovna bez práce a nevěděla, kterým směrem se vydat. Nějakou představu jsem sice měla, ale původně jsem chtěla jít do něčeho úplně jiného. Nasměrovala mě kamarádka, která mě přivedla na tuhle myšlenku a hodně mi zpočátku pomohla,“ vzpomíná majitelka Srdcofky Jitka Buchtová.

Od svého snu se nenechala odradit ani těmi, kteří říkali, že zrovna v Chomutově se podobný obchod neuživí.

„Já ale spoléhala na to, že se ten trend kvalitních místních výrobků vrací, že lidé zkrátka na českou ruční práci slyší,“ dodává majitelka. Ta zpočátku objížděla design markety, kde oslovovala návrháře, kteří se jí zamlouvali, další hledala na sociálních sítích a internetu. Dnes už ji část oslovuje sama. A tak se po skromných začátcích může nyní obchůdek pochlubit zbožím více než šedesáti českých designérů. Právě v tomto je specifický. „Najdete tu pouze české výrobce, vše vznikalo v Čechách, vše je jejich invence a láska k tomu, co dělají.

Proto jsou ty věci jiné, jsou originální, úžasné a kvalitní,“ usmívá se Jitka a dodává, že velmi často jsou i samotné materiály původem z naší země. Ostatně i láska k České republice dala vzniknout originálnímu názvu. „Chtěly jsme, aby to bylo české, něco, co si člověk zapamatuje. A protože to bylo od srdce, kdy jsme chtěly dělat, co máme rády, a co se nám líbí, tak to takhle krásně vyplynulo,“ usmívá se majitelka Srdcofky. Počátek podnikání u ní zároveň provázel ještě jeden zádrhel. Aby mohla prodávat na facebooku, nestačilo věci vyfotit jen na ramínku. „A já se strašně nerada fotím, takže jsem se začala oblékat a zveřejňovala fotografie bez hlavy,” směje se Jitka. „Pak jsem se to ale trochu naučila a poslední milník jsem překročila před 14 dny, kdy jsem překonala stud a vyfotila selfie.“ V útulném obchůdku vždy vládne klidná příjemná atmosféra a nejedna zákaznice si v něm může připadat jako malá slečna, která objevuje poklady v mámině skříni. Tak jako je specifické zboží, jsou rozdílní i lidé, kteří Srdcofku navštěvují. „Je to dané i obdobím. Před Vánoci sem nejvíce chodí pro maličkosti jako jsou šperky, zkrátka to co si troufnete koupit pro někoho druhého. Před létem jde více oblečení. Teď je hodně oblíbená přírodní kosmetika, kterou jsem začala prodávat teprve nedávno. Zájem je i o papírenské zboží, originální přáníčka, dětské knihy. Maminky si tu také kupují oblečení na miminka a hračky. Starší zákaznice mají občas obavy, že je to jen pro mladé, ale není, je to móda pro všechny generace. Každý si tu najde to své. Dá se říci, že co zákazník, to originál. Někdo si jen chodí udělat radost maličkostmi, další se oblékne od hlavy až po paty. S těmi, kteří se vrací, už máme trochu jiný vztah, chodí si sem popovídat, stráví tu třeba hodinku, všechno si prohlédnou, zkusí… Každý kus je tu originál a od některého zboží mám třeba jen jednu velikost. Proto nemůžu mít klasický e–shop, to by bylo složité. Kromě obchůdku tedy nabízím zboží na facebooku a na požádání ho i přeměřím, nebo přefotím,“ říká majitelka.

Důkazem kvality je i to, že velká část zákazníků se vrací. „Když už si sem našli cestu a začalo se dařit, přišel loňský rok a koronavir, ale musím říct, že zákaznice mě podržely a drží mě dál přes facebook, dálkové objednávání a výdejní okénko, takže to funguje. A myslím, že je to známka toho, že lidé jsou spokojení, chtějí ten obchod podpořit a chtějí se sem vracet. Když si to navíc řeknou mezi sebou a přivedou další, je to ta nejlepší reklama.“ A objednávají si i zákaznice z ciziny, nebo jiných měst, které do obchůdku zavítaly náhodou při návštěvě Chomutova.

Jitka Buchtová zboží ze svého obchodu sama nosí a je s ním spokojená. Kromě originality si na něm cení i podstatně menší ekologické zátěže. „Hodně kousků je tu z biobavlny, jejíž pěstování nezatěžuje životní prostředí. Ekologie je také v tom, že se nešijí kusy navíc. Švadlenky vyrobí jen to, co zvládnou a také za to dostanou zaplaceno. Nic se nepálí, jako to dělají velké řetězce, když potřebují uvolnit sklady. K tomu zboží neletí přes půl planety,“ vypočítává majitelka obchůdku.

Zboží přitom není ani výrazně dražší a navíc cena odráží i kvalitu. „Lidé si třeba v běžném řetězci koupí tři nebo čtyři trička, která jim vydrží jednu sezónu a pak je vyhodí. Za tu cenu tu pořídí třeba jeden nebo dva kousky oblečení, které jim ale vydrží několik let. Nic nevyhazujete, jen dokupujete a kombinujete,“ říká Jitka. Všechno oblečení v obchodě je navíc nadčasové a nepodléhá módním trendům, dá se nosit ve volném čase, do práce a některé i na nějakou společenskou akci.

„Kolikrát si koupíte třeba šaty na jednu událost a už je víckrát neobléknete. Tyhle věci jsou variabilní. Navíc spousta z nich je střižena tak, že do nich můžete třeba přibrat nebo zhubnout a pořád budou vypadat dobře. To samé platí i pro oblečení pro nejmenší. To s dětmi v podstatě roste a vydrží jim tak třeba rok, jen se třeba z šatiček postupně stane tunika,“ vysvětluje Jitka.

Poslední novinkou v jejím obchůdku, která takříkajíc zabrnká na ekologickou notu, jsou batohy ze zbytků stínících rolet. „Netušila jsem, co mi přijde, ale když dorazily, vypadaly nádherně. Jsou měkké, lehké, omyvatelné, prostě úžasné.“ Když Jitka Buchtová zrovna neprodává, nebo čeká na zákaznice, háčkuje hračky. I ty jsou v jejím obchůdku k mání a oblíbené jsou třeba jako dárek pro miminko. Majitelka zkrátka Srdcofce věnovala své srdce a kupující jeho otisk najdou v každém zakoupeném kousku.

Na snímku Jitka Buchtová v Srdcofce. Foto: Soňa ŠÍMOVÁ

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video
O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video