Nepomyšl jako most mezi kontinenty

Jan Vnouček 2012-07-08 00:43:00

Nepomyšl – Jak dostat svět do Nepomyšle a Nepomyšl do světa? Václav Staněk z Koňského dvorce Chmelištná na to přišel. Spojil síly se sdružením dobrovolných aktivit INEX a přidal se k jejich projektu Fotbal pro rozvoj. Sdružení vozí po republice mladé lidi z Keni a prostřednictvím této populární hry bourá rasové a sociální bariéry.

S touto myšlenkou známý „koňák“ v sobotu ve spolupráci s městysem Nepomyšl a TJ Nepomyšl uspořádal na zdejším hřišti mezinárodní fotbalový festival Kopeme za lepší svět. Turnaj v lidové minikopané byl ale jen prostředkem, jak přilákat veřejnost a nenásilně přitáhnout její pozornost k tématům jako rozvojová spolupráce, globální odpovědnost a aktivní občanství.
„Je to spíš mejdan,“ dokazuje Staněk, že mu jsou podobná klišovitá slovní spojení cizí. Jejich obsah ale naplnil měrou vrchovatou, protože se mu podařilo dokonale smísit místní s přespolními. Zábavu zajišťoval hudební program a taneční vystoupení. A mlsné jazýčky si zase přišly na své u stánků s místními dobrůtkami. Pro děti byly připraveny výtvarné dílny, hasičské soutěže nebo svezení na koních. Své prezentace tu měly neziskové organizace a šikovní lidé např. z Nepomyšle, Podbořan, Krásného Dvora. Svou činnost zde představovaly ale i dobrovolnické organizace, střediska pro ohrožené děti, zahraniční účastníci, a to nejen hosté z česko-keňského týmu, ale také z mezinárodního workcampu ve Chmelištné. Vydařený festival, který dle hrubého odhadu navštívilo okolo 200 návštěvníků, pak završila večerní taneční zábava.
„Pořádáme ve Chmelištné mezinárodní workcampy.  Je to alternativní způsob dovolené pro lidi z celého světa, které se nebaví  vozit s cestovkami, ale chtějí mluvit s místními lidmi a poznávat osobně cizí kraje. Teď tu zrovna mám Korejce, dvě Turkyně, Španělku, Ukrajince a Němku.   Neuměl jsem je ale zapojit do našeho života,hledal jsme pro ně cestu k místním lidem. Loni jsem uspořádal setkání, a nikdo na něj nepřišel. Proto jsem zapomněl, že nemám rád fotbal a využil toho, že spojuje lidi. A jak je vidět, tak se to povedlo. Fascinuje mě, že lidi uvěřili, že to může fungovat a chtěli se tu prezentovat. A to je největší úspěch, že se tu všichni setkali,“ sdělil vyčerpaný, ale spokojený Staněk. Výsledky turnaje najdete vzadu na sportovní stránce.

 

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video
O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video