Je tady volební víkend. Hlasy voličů rozhodnou o složení zastupitelstev

Lucie Steklá 2022-09-22 22:22:23

Lounsko - Víkend, který rozhodne o složení obecních a městských zastupitelstev, je tady. Tento pátek 23. a sobotu 24. září se konají komunální volby. Lidé si v nich zvolí nové či staronové členy zastupitelstev, které budou obce a města řídit po následující čtyři roky. Jak jsme již psali, o zastupitelský post se v okrese Louny uchází 2 472 lidí, dvě třetiny z tohoto počtu jsou muži. Jedinou obcí na Lounsku, kde kandidátku nepodal nikdo a k volbám tento víkend tedy obyvatelé nepůjdou, je Brodec.

V třiačtyřiceti obcích Lounska občané postavili 133 kandidátek. Třicet procent z nich, tedy čtyřicet kandidátek, vedou ženy. Na prvních místech jsou ženy kandidátních listin ve dvaceti ob-cích. Devadesát tři kandidátek vedou do voleb muži.

Kdo usedne do zastupitelstva, je víceméně rozhodnuto v obcích, v nichž byla podána jen jedna kandidátka. Volby jsou tam jen formální záležitostí. Na Lounsku jsou to obce: Břvany, Dobro-měřice, Chraberce, Kozly, Nová Ves, Opočno, Úherce, Vršovice a Želkovice. A právě ve většině těchto obcí jsou lídry ženy, výjimkou jsou Nová Ves a Opočno, kde ji vedou muži.

Nejvíce kandidátek mají Louny s devětadvacetičlenným zastupitelstvem, do voleb jich tam jde deset. Mezi zaregistrovanými subjekty, které budou bojovat o hlasy voličů, jich je sedm, které kandidovaly v posledních volbách. Jsou to ANO, ČSSD, KSČM, ODS, SPD, Unie pro sport a zdraví, Pro lepší Louny, Louny společně - Koalice Pirátů, nezávislých a Zelených, KDU - ČSL a Lounští patrioti. Druhý nejvyšší počet kandidátek na Lounsku má obec Smolnice - devatenáct, neboť tam každý z uchazečů o místo zastupitele usiluje ,,sám za sebe“, jedna z kandidátek obsahuje dvě jména. K tomuto způsobu podání listin přistoupili také v Toužetíně, kde kandiduje do pětičlenného zastupitelstva šest občanů. Sedm kandidátek zaregistrovali občané ve Hřivicích. Z pěti kandidátních listin budou vybírat voliči v Cítolibech, Postoloprtech, a Výškově. Čtyři kandidátky mají obce Blšany u Loun, Lenešice, Libčeves, Pnětluky, Počedělice, Ročov a Zbrašín. Kandidáty ze tří listin budou vybírat obyvatelé Hříškova, Chožova, Koštic, Veltěž a Vinařic. Dvě kandidátky zaregistrovali v obci Černčice, Domoušice, Chlumčany, Jimlín, Líšťany, Obora, Panenský Týnec, Peruc, Raná, Slavětín, Vrbno nad Lesy a Žerotín.

Pokud si nevíte rady, jak volit, tady je malý návod. V komunálních volbách se místo kroužkování křížkuje! Křížkem lze označit celou stranu, dát hlas vybraným kandidátům z jednoho uskupení nebo vybrat zástupce napříč stranami.

Každý volič má tolik hlasů, kolik je členů daného zastupitelstva. Dá-li křížek straně a zároveň jejím kandidátům, je platný hlas pro celou stranu. Naopak pokud přidělí křížek jedné straně a zá-roveň kandidátům z jiných uskupení, odečítá se počet hlasů daný jiným kandidátům než zvolené straně, a to od konce kandidátky.

V komunálních volbách uspěje uskupení, které překročí pětiprocentní hranici. Nepřihlíží se k ní jen v případě, že v obci je podána pouze jedna kandidátka. Snižuje se v případě, že ji nepřekročí minimálně dvě strany.

Do zastupitelstva je přednostně zvolen kandidát, který získal nejméně o deset procent více hlasů, než je stanovený průměr hlasů strany. Ten poskočí na první místo. Pokud je kandidátů s takovým ziskem hlasů více, rozhodují počty preferenčních hlasů. V případě další rovnosti je určující původní pořadí na kandidátce.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ELKTRIKÁŘ - INTERMONT OPATRNÝ JIRKOV

Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení, 13. a 14. plat, odměny, stravné, sick days a další benefity. Požadujeme vzdělání v oboru elektro, ŘP sk. B, NV 194/2022 (dříve vyhl. 50/78).
Kontakt: Dagmar Křížová
Tel.: 775868949
WWW: https://intermont-opatrny.cz/
E-mail: krizova@intermont-opatrny.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Rada Městyse Ročov vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ŘEDITELE/ŘEDITELKY Základní školy Ročov. Bližší informace na: https://www.obec-rocov.cz/
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
WWW: https://www.obec-rocov.cz/
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz

Poslední videa

Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video
Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video