Sluneční hodiny ozdobily rozhlednu Strádonka

Pavel Macák 2012-07-18 00:52:00

Strádonice – Klub žen v Stradonicích dostal vynikající nápad a před třemi lety nechal postavit rozhlednu Strádonka nad obcí na návrší Na Valech (291 m). Toto místo obývali v minulosti pravěcí lovci, potom první zemědělci, lid knovízské kultury bronzové a v 5. století před naším letopočtem zde bylo hradiště. Návrší je holé a je odtud nádherný pohled na České středohoří. Vzhled rozhledny vychází z pravděpodobného způsobu staveb z doby hradiště. Při stavbě byly použity sekerou hrubě otesané kmeny stromů.

Rozhledna byla zpřístupněna v červenci 2009 a je vysoká 6 metrů. V její blízkosti nyní vznikla další velká zajímavost. Jde o jedinečné sluneční hodiny. Ty byly za přítomnosti mnoha místních a turistů slavnostně pokřtěny odborníkem na sluneční hodiny Jindřichem Traugottem z Dolních Říčan u Prahy a tři tvůrci tohoto díla Čestmír Brabec, Milan Dvořák a Josef Drdlík v roli „sudiček“ jim popřáli, aby mnoho let dobře sloužily. „Jejich mottem je – Já a můj stín spojujeme Slunce se Zemí. Věříme, že toto místo bude hojně navštěvováno turisty, aby uspokojilo jejich daleké výhledy,“ řekl při křtu Karel Punčochář z Klubu přátel rozhleden z Ústeckého kraje. Při křtu nechybělo šampaňské ani narozeninový dort k tříletému výročí rozhledny, ani písniček Xtetu z Peruci.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video