Český lev pro Jana Jíru

Lucie Steklá 2023-03-16 17:31:06

Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii převzal kinař a filmový distributor a čestný občan Loun Jan Jíra.

A co teď ? Já bych chtěl poděkovat všem, kteří se se mnou radovali, když se práce dařila, kteří při mě stáli, když mi bylo ouvej, kteří mi teď pomáhají překonat nástrahy stáří. Budu strašně rád, až jednou můj milovaný vnouček Jonášek bude prohrabávat rodinný archiv, nejde tam Českého lva a bude vědět, jak krásný řemeslo dělal jeho dědeček. Děkuji vám, vážím si vás a mám vás rád. Nashledanou,“ řekl po převzetí ceny v pražském Rudolfinu Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii J. Jíra. Ocenění České filmové a televizní akademie mu předal režisér Jan Svěrák.

Jíra pochází z Prahy, ale vyrůstal v Lounech, kde prožil velkou část svého života a zůstal výraznou osobností kulturního života. V mládí chtěl být filmovým režisérem, ale neuspěl, a po studiu pedagogiky začal v Lounech učit. Ve městě pak založil filmový klub a stal se vedoucím kina. Díky němu vznikl také filmový klub v Žatci, který měl 800 členů. Jíra pracoval i v kinech v Chebu a Praze, kde proslul promítáním artových snímků. Byl ředitelem Ústřední půjčovny filmů Praha a poté šéfem distribuční společnosti Cinemart, který se snažil divákům přinášet kvalitní tuzemské a zahraniční filmy. Jako koproducent podpořil natáčení filmů Kolja či Samotáři. Byl také příležitostným hercem - vystupuje například ve filmech Akumulátor 1 či Nejistá sezona.

Lounští zastupitelé panu Jírovi udělili titul čestný občan města Loun na svém jednání 27. února 2023. (lus), foto: fcb Český lev

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

NEXEN TIRE hledá talenty

Nabízené pozice: Operátor výroby, operátor kvality, operátor logistiky, údržbář - elektro, operátor technologie, specialista plánování výroby, operátor R&D, účetní.
Tel.: +420733123733
WWW: https://www.nexentire.com/cz/company/recruit/
E-mail: prace@nexentire.com


ELKTRIKÁŘ - INTERMONT OPATRNÝ JIRKOV

Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení, 13. a 14. plat, odměny, stravné, sick days a další benefity. Požadujeme vzdělání v oboru elektro, ŘP sk. B, NV 194/2022 (dříve vyhl. 50/78).
Kontakt: Dagmar Křížová
Tel.: 775868949
WWW: https://intermont-opatrny.cz/
E-mail: krizova@intermont-opatrny.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Rada Městyse Ročov vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ŘEDITELE/ŘEDITELKY Základní školy Ročov. Bližší informace na: https://www.obec-rocov.cz/
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
WWW: https://www.obec-rocov.cz/
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video