Český lev pro Jana Jíru

Lucie Steklá 2023-03-16 17:31:06

Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii převzal kinař a filmový distributor a čestný občan Loun Jan Jíra.

A co teď ? Já bych chtěl poděkovat všem, kteří se se mnou radovali, když se práce dařila, kteří při mě stáli, když mi bylo ouvej, kteří mi teď pomáhají překonat nástrahy stáří. Budu strašně rád, až jednou můj milovaný vnouček Jonášek bude prohrabávat rodinný archiv, nejde tam Českého lva a bude vědět, jak krásný řemeslo dělal jeho dědeček. Děkuji vám, vážím si vás a mám vás rád. Nashledanou,“ řekl po převzetí ceny v pražském Rudolfinu Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii J. Jíra. Ocenění České filmové a televizní akademie mu předal režisér Jan Svěrák.

Jíra pochází z Prahy, ale vyrůstal v Lounech, kde prožil velkou část svého života a zůstal výraznou osobností kulturního života. V mládí chtěl být filmovým režisérem, ale neuspěl, a po studiu pedagogiky začal v Lounech učit. Ve městě pak založil filmový klub a stal se vedoucím kina. Díky němu vznikl také filmový klub v Žatci, který měl 800 členů. Jíra pracoval i v kinech v Chebu a Praze, kde proslul promítáním artových snímků. Byl ředitelem Ústřední půjčovny filmů Praha a poté šéfem distribuční společnosti Cinemart, který se snažil divákům přinášet kvalitní tuzemské a zahraniční filmy. Jako koproducent podpořil natáčení filmů Kolja či Samotáři. Byl také příležitostným hercem - vystupuje například ve filmech Akumulátor 1 či Nejistá sezona.

Lounští zastupitelé panu Jírovi udělili titul čestný občan města Loun na svém jednání 27. února 2023. (lus), foto: fcb Český lev

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video