Proměna blšanského mlýna se vydařila, dejte jí svůj hlas

Alla Želinská 2023-08-01 09:15:00

Má vlast cestami proměn – to je putovní výstava, která přináší svědectví o proměnách zanedbaných míst. V letošním patnáctém ročníku má své zasloužené místo i proměna blšanského mlýna. Pokud se vám nový park na místě bývalého mlýna líbí, dejte mu svůj hlas.

Informace, fotografie a hlasování jsou zde: Cestami proměn Blšany.

Mlýnské zahrady

Vodní mlýn na řece Blšance je vyobrazen už na mapách I. vojenského tzv. josefského mapování (1764 - 68). Jako řada dalších krásných staveb v oblasti Sudet měl mlýn smutný osud. Po znárodnění připadl JZD, které jej využívalo jako sklady a kanceláře. Začátkem 90. let mlýn vyhořel a začal chátrat. Vystřídal několik majitelů. Celý areál se stal obrovskou černou skládkou, stavby se zřítily a ohrožovaly bezpečnost obyvatel. Město mlýn odkoupilo v roce 2019 s jasnou vizí vytvořit zde odpočinkovou zónu. V tomtéž roce získalo v dražbě i sousední objekt bývalé koželužny.

Klíčovou osobou proměny je Dagmar Břehovská, která se stala starostkou města v říjnu 2018. Navázala jednání s majitelem mlýna a brzy docílila odkupu. Stojí za administrativní a organizační přípravou projektu. Spolu s externím projektovým manažerem Rostislavem Marešem připravili také žádost o dotace a projektovou dokumentaci. Projekt byl konzultován s pracovníky Národního památkového ústavu. Architekt se na revitalizaci nepodílel, nápady přicházely během prací. Výrazný osobní otisk v parku zanechal také stavbyvedoucí Jan Sklenář.

Na místě vznikla příjemná odpočinková zóna, která obyvatelům i návštěvníkům města do té doby velmi chyběla. Najdete tu nejen lavičky, ale i herní koutek pro děti, al-tán k posezení či čtecí koutek.

Mlatové cestičky jsou doplněny novým veřejným osvětlením a spoustou zeleně. Proměna proběhla s úctou a cílem uchovat kouzlo památného místa s bohatou historií. Mlýn připomíná mohutná původní brána a několik dalších menších stavebních prvků, které se podařilo zachránit, včetně několika mlýnských kamenů. 

zdroj: Proměny 2023

Komentáře

Nabídky práce

ÚDRŽBÁŘ - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání ÚDRŽBÁŘE. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Učitel odborných předmětů - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ - elektrotechnických, gastronomických, instalatérských. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

POŽADUJEME: vzdělánÍ zdravotnického směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou * finanční ohodnocení dle platných platových tarifů (10. platová třída/délka praxe) pro zdravotníky vč. zvláštního příplatku, příplatku za práci o víkendu a svátcích + odměny * 5 týdnů dovolené * příspěvek na dovolenou * příspěvek na penzijní pojištění * příspěvek na stravování * příspěvek na vitamíny a očkování * možnost dalšího vzdělávání. NÁSTUP IHNED
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video