Budova archivu usiluje o cenu architektů

Lucie Steklá 2023-09-07 09:26:00

Novostavba architektů ateliéru Prostor 008 soupeří s dalšími 274 projekty.

Louny – Nová budova Okresního archivu v Lounech usiluje o ocenění v jubilejním 30. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu. Novostavba Státního okresního archivu Louny, za níž stojí autorský tým Ondřej Hejda, Martin Rössler z ateliéru Prostor 008, soupeří s 275 projekty. Kolaudace budovy archivu proběhla loni v lednu, od té doby slouží svému účelu.

Obec architektů, která soutěž pořádá, rozdělila projekty do kategorií Novostavba, Rodinný dům, Rekonstrukce, Interiér, Krajinářská architektura a zahradní tvorba, Urbanismus a Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře. Porota z nich v druhé polovině září vybere celkem padesát finalistů.

Budova archivu je navržena jako soubor zářezů do svažitého terénu pozemku. Jedná se o čtyři podlouhlé hmoty o různé výšce a délce. ,,Každá hmota nese jinou primární funkční náplň a celý komplex se postupně zužuje směrem k jihu souběžně s tvarem pozemku. V polovině je mezi hmoty vloženo zahradní atrium pro přivedení nepřímého světla do pracovních prostor a kultivaci pracovního pro-středí výhledem do vegetace,“ popisují hlavní myšlenku projektu architekti.

Hlavní budova depotu je ponechána téměř bez otvorů naopak objekt administrativy a objekt kontaktu s veřejností jsou prosklené a tvář fasády tak jednoznačně napovídá o jejím obsahu. Budovy jsou opláštěny betonovými dílci, což společně s pečlivě umístěnými otvory dodává stavbě velmi hmotný a stabilní výraz, který charakterizuje její úlohu – bezpečné schránky cenných dokumentů. Jako hlavní topný zdroj pro vytápění/chlazení objektu budou osazena dvě tepelná čerpadla systému země/voda v monovalentním provozu.

O pozornost v soutěži se hlásí ještě několik dalších skvělých projektů ze severu Čech. Například dětmi oblíbená herní socha Panda červená v Zooparku Chomutov, která je výtvorem architektů Jany Bezuchové a Jana Štohandla z Ateliéru Unipark. Dalším adeptem na ocenění je řešení interiéru horského apartmánu v Loučné pod Klínovcem, který je projektem pro soukromého investora od Halky Freidingerové. Do prestižní soutěže je přihlášen také pozoruhodný dům v Sedle, části obce Klíny na Litvínovsku. Architektonický ateliér Merboltice a Tomáš Efler mohou získat ocenění za obnovu hrobky rodiny Brass v Dolním Podluží na Děčínsku a ateliér IFK Litvínov a František Koňařík za revitalizaci kostela Nanebevzetí Panny Marie v Oseku. (lus)

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video