Lounský veslařský klub slaví 140. výročí

Redakce 2023-09-13 16:55:00

Během šestidílného seriálu vám představíme historii lounského veslařského klubu, které letos slaví 140. výročí založení. Dnes :Smutná válečná léta.

V roce 1938 se stal novým předsedou arch. František Hieke, přičemž jeho předchůdce Ladislav Vosátka zůstal ve funkci místopředsedy. V prvních válečných letech se členové klubu i nadále účastnili soutěží a v roce 1940 uskutečnili i závody na Ohři. Prosperoval i tenisový a plavecký odbor. Tenis zde hráli zástupci slavného LTC Praha a plavci uspořádali v Lounech v roce 1941 trojici závodů. Členové klubu byli aktivní i v kulturním životě města a podařilo se jim obnovit Spolek pro postavení divadla Vrchlického v Lounech, v jehož čele stanul Ladislav Vosátka.

Činnost byla v roce 1941 výrazně znesnadněna nástupem Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora. Nastalo velmi smutné a dramatické období.

První obětí války z řad veslařů se stal Ing. Jaroslav Plodek, člen ilegálního od-boje. Byl popraven 1. října 1941. V důsledku nacistického pronásledování zemřeli Václav Halla, JUDr. Karel Podhajský, JUDr. Václav Lamka a ing. Václav Zörner, který podlehl následkům věznění na Pankráci a v Terezíně několik dní po ukončení války. Nacistický teror vyvrcholil po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Mezi stovkami popravených Čechů bylo dalších pět členů veslařského klubu.

Rozhlas přinesl smutnou zprávu: „Stanný soud v Praze odsoudil dne 10. června 1942 k smrti zastřelením Ladislava Vosátku, okresního technického vrchního správce, narozeného dne 28. 9. 1893, Stanislava Šulce, redaktora narozeného dne 14. 10. 1896, Jana - Šafránka, bankovního ředitele, narozeného dne 7. 2. 1897, Dr. Bohuslava Havránka, právního zástupce narozeného dne 28. 9. 1898, Karla Pelce, inspektora dílen ČMD v Lounech, narozeného dne 19. 5. 1899… Odsouzení schvalovali atentát na SS Obergruppenführera Hendricha a vyzývali k podpoře atentátníků.

Rozsudek nad odsouzenými byl vykonán.“ Spolek přestal v posledních dvou letech války de facto existovat. Podařilo se jen zachránit dřívější trofeje a písemnosti.

Pokračování v dalším vydání Lounského Pressu.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

ŠKOLNÍ PSYCHOLOG - ZŠ a MŠ Jesenice

Nástup od 1.12.2023, pracovní doba jeden den v týdnu. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 29.11.2023 na uvedený e-mail.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 776 193 438
WWW: https://zsjesenice.cz/
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video